Jedna mama se sa Novog Zelanda preselila u Finsku i doživela pravi temperaturni šok! A evo kako ona svoje dete sprema za ledene finske uslove.

Kada su pre dva meseca došli do nula stepeni, obuzela ju je panika. Nije imala pojma šta da obuče sinu. Ali, onda se malo raspitala, a danas ni na minus 19 stepeni zima im ne može ništa! U čemu je tajna? Odgovor je tako očigledan – u slojevima. Uz to, važno je i da dete ima što više univerzalnih komada, jer se u suprotnom oblačenje pretvara u pokušaje da obučete oktopoda, sve uz vrisku i suze.
“Do sada Mika sam oblačila u veš, bodi, čarape, pa onda termo čarape, termo majica, helanke, vunena majica, pa preko kombinezon i još jakna, pa kapa i rukavice i čizme. A ako pada i kiša, tu su gumene čizme i vodootporna jakna”, rekla je majka.
Razgovarajući sa Mikovom učiteljicom rešila je da mu kupi vuneni jednodelni kompletić za minus, i jedan kombinezon za sneg. Zato danas nosi samo veš, čarape, termo helanke i majicu, vuneni kombinezon, odelo za sneg, masku za skijanje i rukavice. Maska možda deluje preterano, ali kada duva ledeni vetar, mnogo pomaže.
“Učiteljica mi je skrenula pažnju da su mu i čizme neodgovarajuće. Obuvala sam mu gumene čizme sa vunenom postavom, misleći da je to idealno za vlažno vreme. Međutim, kako mi je učiteljica objasnila, kada je temperatura u minusu, sve je zaleđeno pa nema opasnosti od vlage i odlučila sam se za lakše čizme”, ističe ona.
I najvažniji savet je da kada oblačite decu za ciču zimu – uvek pre oblačenja pitajte da li treba da idu do toaleta, i ne procenjujte da li su dovoljno utopljeni dok ne provedu 15 minuta napolju. Tek kada im je i posle toga hladno, dodajte još neki sloj.
Izvor: Žena.blic
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Nema komentara.