Potrebna mi je pomoć oko izbora srednje škole. Idu mi prirodne nauke, najviše matematika, fizika i hemija.

Foto: Pixabay
Dragi čitaoci, započeli smo novu rubriku “Faktor iznenađenja” u saradnji sa Razvojnim centrom za decu i odrasle “Faktor”, koji okuplja vrsne stručnjake koje se bave razvojem dece – psihologe, pedagoge, defektologe, pedagoge, psihoterapeute, stručnjake za sportsku psihologiju i unapređenje spoljne podrške na razvojnom putu deteta u sportu. Prva pitanja već nam stižu, a ukoliko i sami imate neko, pišite na imejl: nsfaktor@gmail.com, a naša redakcija i stručnjaci iz “Faktora” će se potruditi da vam izađu u susret.
PITANJE
Potrebna mi je pomoć oko izbora srednje škole. Idu mi prirodne nauke, najviše matematika, fizika i hemija. Volim i istoriju i književnost, a završila sam i nižu muzičku školu, sviram klavir. Da li je bolje da upišem gimnaziju prirodni smer ili društveni smer?
ODGOVOR
Da li si razmišljala šta bi volela da studiraš posle gimnazije? Pa na osnovu toga da se opredeliš? To su dva potpuno različita smera, sama treba da znaš šta više voliš i šta ti bolje ide. Ustvari, trebalo bi, možda, da poslušaš svoje srce. Šta te više čini srećnom i šta te ispunjava? Šta ti nije teško da radiš? Ako neku aktivnost odlažeš ili je mrzovoljno radiš to nije pravi izbor ili odluka. Da li je to sviranje klavira, izučavanje umetnosti, istorija, čitanje knjiga i upoznavanje svetske i domaće književnosti ili pak izučavanje fizike, matematike, eksperimentisanje u hemijskom kabinetu…
Ako ti idu i prirodne i društvene nauke, a nisi sigurna šta bi volela dalje da studiraš, možda je bolja opcija da upišeš prirodni smer. Ako upišeš društveni, a odlučiš posle da studiraš nešto od prirodnih nauka ili medicinu, farmaciju, itd. biće ti jako teško i da položiš prijemni, a i kasnije da studiraš.
A da li imaš opciju opšti smer? Možda je to u ovoj situaciji najbolje! Ja bih ti preporučila da uradiš sama jednu SWOT analizu. Odnosno, uzmi jedan list papira pa ga vertikalno podeli i u gornjim uglovima napiši ,, plus’’ i ,, minus’’, pa ispod svake kolone piši šta je dobro za tebe a šta ne? Ili šta ti se sviđa, a šta ne? Tako ćeš videti za koji smer imaš više pluseva i to je sigurno to. Samo se potrudi da budeš iskrena i precizna u odgovorima. Trebalo bi da zapisuješ prvu misao za određeni smer. Ne zaboravi da nema dobre odluke ukoliko ona ne uvažava osobine ličnosti, sposobnosti, talenat i lične želje, ali mora da zadovoljava i realnost školovanja i zapošljavanja.
Savetovala bih ti da se posavetuješ i sa svojim roditeljima, jer uz dobru podršku najbližih nijedan izbor nije dramatično pogrešan i da ne treba previše brinuti ako stvari nisu sasvim onakve kakve želimo da budu. Sa zrelošću dolaze i bolje procene i bolje sagledavanje stvari, pa nije teško promeniti profil obrazovanja i započeti nešto sasvim drugo. Mnogo je primera sjajnih, uspešnih ljudi koji su u kasnijem dobu otkrili svoju strast za neke oblasti proučavanja, uspešno završili studije i radili ono što vole i u čemu su izuzetni, čineći srećnim i sebe i druge ljude.
Nikako ne zaboravi da rad na sebi i učenje koje nas vodi ka postavljenom cilju jesu najvažniji uslovi za uspeh!
Zagorka Marinković, pedagog
Razvojni centar za decu i odrasle “Faktor”, Novi Sad
www.nsfaktor.com
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Intervju, Bojana Vojnović: Pustite dete da pogreši i da preuzme odgovornost za svoj život!
Bojana Vojnović je predstavnica generacije mladih koji znaju šta sadašnje vreme zahteva u profesionalnom smislu - da se stalno menjaš, učiš, razvijaš, da...
Pristup tehnologiji u školama nije nikakav čarobni napitak od koga će deca bolje učiti
Tokom proteklih deset godina munjevite ekspanzije tehnologije u školama, nastavnici i uprave škola dovoljno često su svedoci površne upotrebe tehnologije da znaju da pristup tehnologiji sam po sebi nije nikakav...
Uvodi se nacionalna čitanka “u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta”
Među 60 zakona koliko ih je usvojeno na prvom i poslednjem jesenjem zasedanju Skupštine Srbije 26. oktobra usvojen je i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, kojim se...
“Kako je na nebu, učiteljice? Borim se, ali neću izdržati”: Svetlana je učiteljica koja radi sa decom obolelom od raka,
"Kako je na nebu učiteljice? Ja se borim, ali mislim da neću izdržati". Ovo je jedino pitanje na koje učiteljica Svetlana Ateljević (57) iz Beograda nije imala odgovor, a ono...
Nema komentara.