Podsticanjem američke dece uzrasta od 8 do 11 godina da učestvuju u fizičkim aktivnostima najmanje tri puta nedeljno može se uštedeti najmanje 21 milijarda dolara u medicinskim troškovima, pokazuje istraživanje Škole za javno zdravlje „Blumberg“ pri univerzitetu Džon Hopkins. Čak i 25 minuta vežbanja tri puta nedeljno može dovesti do ogromnih ušteda.
Studija, objavljena u časopisu „Health Affairs“ oslanja se na softversku simulaciju superkompjutera sa univerziteta Karnegi Melon. Stručnjaci su izračunali da će, prema sadašnjem procentu dece koja imaju dvadesetpetominutnu fizičku aktivnost tri puta nedeljno – a u pitanju je 32% dece – 8,1 miliona mladih u SAD biti gojazno do 2020. godine, što će dovesti do gubitka 2,8 biliona dolara u neostvarenim zaradama i troškovima lečenja.
Međutim, kada je u softver ubačeno povećanje broja fizički aktivne dece na 50%, kompjuter je izračunao da bi time bilo ušteđeno 21.9 milijardi dolara i da bi broj gojazne dece opao za 340.000. Kada bi sva deca bila uključena u sportske aktivnosti tri puta nedeljno, ušteda bi dostigla čak 62 milijarde dolara, a bilo bi i 1,2 miliona manje gojaznih.
Na žalost, deca postaju sve manje fizički aktivna i jedna skorašnja studija pokazala je da trećina dece širom sveta ne provodi dnevno ni 30 minuta napolju, manje čak i nego zatvorenici. Vežbanje nije samo pitanje uštede, ono poboljšava mentalno zdravlje i varenje, a kod fizički aktivne dece smanjuju se i simptomi ADHD-a, odnosno poremećaja pažnje.