Fotograf Karen Haberberg dve godine je posvetila podizanju svesti o deci sa retkim genetskim poremećajima tako što je radila na knjizi fotografija posvećenoj ovoj temi. Retki genetski poremećaji uticali su i na njen život, budući da su njeni roditelji izgubili dete zbog Tej-Saksove bolesti. Nedavno je i sinu njene najbolje prijateljice dijagnostikovan Angelmanov sindrom, koji karakterišu zaostajanje u razvoju i povremeni napadi.
„Borba moje prijateljice navela me je da shvatim koliko malo pažnje dobijaju porodice dece sa retkim genetskim poremećajima, i koliko je to zapravo učestalo,“ kaže Haberberg.
Rezultat njenog rada, knjiga „Običan dan: Deca sa retkim genetskim stanjima“ predstavlja decu sa retkim poremećajima poput Movat-Vilsonovog sindroma (koji odlikuju karakteristične crte lica i intelektualna zaostalost) i Marfanovog sindroma (poremećaja koji utiče na vezivno tkivo). Haberberg svoju pažnju nije usmerila samo na decu, već i na njihove porodice, pokušavši da čitaocu približi njihovu svakodnevicu.
„Svaka porodica je jedinstvena i posebna na razne načine,“ kazala je za Hafington Post. „Osećam se privilegovanom što sam imala priliku da uđem u njihove domove, upoznam svako dete i saznam o njihovim specifičnim bitkama i trijumfima. Kakakv poklon! Naučila sam šta strpljivost, izdržljivost i osvešćenost zaista znače.“
Haberberg se nada da će njena knjiga povezivati porodice dece sa retkim genetskim poremećajima, i time im omogućiti da jedni drugima pruže podršku. Mnogi roditelji se osećaju kao izgnanici zbog stanja svoje dece. Često su izolovani i usamljeni; ne pozivaju ih na rođendane iz straha da će njihova deca da se neprikladno ponašaju. „Većina porodica sa kojima sam razgovarala iskusila je izdvojenost, nepristojno zurenje i osudu na javnim mestima, u bioskopu, restoranu, crkvi…“
Haberberg takođe želi da čitaoci nauče kako da budu inkluzivni: „Mnogi žele da pomognu, ali ne znaju kako. Umesto da izbegavaju ovakve porodice, trebalo bi da pitaju „Kako mogu da pomognem?“ ili „Možete li mi reći više o oboljenju vašeg deteta?“
Izvor: Detinjarije.com