GABI, HRABRO SRCE BEOGRADA – knjiga o hrabroj keruši Gabi, izdavačke kuće Pčelica

Izdavačka kuća PČELICA nedavno je objavila roman GABI, HRABRO SRCE BEOGRADA, autora Gorana Markovića. U pitanju je istinita priča o Gabi, ženki nemačkog ovčara koja je, suprotstavivši se odbegloj ženki jaguara, 22. juna 1987. godine spasla život Stanimiru Staniću, čuvaru Beogradskog zoo-vrta, ali i mnogim Beograđanima koji su se tog ranog jutra našli na ulici.

Nakon ovog romana snimljen je i dokumentarni film sa svedočenjima autora, ali i učesnika događaja opisanih u knjizi GABI, HRABRO SRCE BEOGRADA. Autor Goran Marković otkrio nam je detalje o nastanku ove knjige, o motivaciji i inspiraciji za njeno pisanje.

U savremenoj srpskoj književnosti za decu vi ste prepoznati kao autor više izdanja u kojima su životinje prisutne kao likovi. Tu je serijal slikovnica o labradorima Arčiju i Dori, ilustrovana knjiga Lajka među zvezdama, a životinje su i važni akteri priča o deci sa teškoćama u razvoju u okviru edicije Posebni prijatelji. Vaša najnovija knjiga govori o hrabrosti i odanosti keruše Gabi. Odakle to interesovanje za životinje?

- Advertisement -
Autor Goran Marković

Goran Marković: Više puta sam različitim povodom u intervjuima govorio o svom odnosu prema životinjama i kako sam svoj početni strah pretvorio u odnos iskrenog divljenja, poštovanja i ljubavi prema tim plemenitim bićima. Od životinja možemo mnogo da naučimo, a kao likovi posebno su pogodne za knjige namenjene deci, jer im ona instinktivno i čistog srca pristupaju sa posebnom emotivnošću, a i teme o životinjama ih podstiču na odgovornost i empatiju. 

Zašto ste se odlučili da životnu priču o keruši Gabi pretočite u roman za decu?

Goran Marković: Motivacija za pisanje ove knjige potekla je od mog intimnog divljenja prema Gabinom herojskom činu i potrebe da na njega posle više od trideset godina podsetim i skrenem pažnju javnosti. Tome bih dodao i svoju profesionalnu intuiciju da osetim značaj neke priče i njen potencijal da se pretoči u književno delo za decu koje bi imalo sve one potrebne elemente koji se od jedne knjige za decu očekuju: uzvišenost teme, visoke moralne principe, crtu humanizma, poučnost i zanimljivost samog događaja. Gabina životna priča posedovala je sve te elemente.

Pošto je vaš roman zasnovan na istinitim događajima, kako ste došli do potrebnih informacija?

Goran Marković: Istraživački rad koji je prethodio samom pisanju knjige trajao je veoma dugo. Želeo sam da prikupim što više informacija i pojedinosti kako bih u romanu mogao da rekonstruišem i sa što više detalja oživim Gabikin život, a posebno centralni događaj, tačnije noć sukoba sa ženkom jaguara. S jedne strane, imao sam sreće što su o tom događaju pisale skoro sve jugoslovenske novine, ali i pojedine inostrane. S druge strane, kada sam se ozbiljno upustio u istraživanje, shvatio sam da su arhive novinskih kuća sačuvale malo toga. Ipak, svi tekstovi do kojih sam posle višemesečne potrage došao bili su mi više nego dragoceni, ali najveću težinu za mene su imala usmena svedočenja samih učesnika u opisanim događajima. 

Vaše divljenje prema keruši Gabi je veliko i to se u samom tekstu romana nedvosmisleno oseća. Međutim, primetili smo da jaguarka, koja bi po načelima romaneskne priče i zapleta trebalo da bude negativac, zapravo, nije tako prikazana. Kako to objašnjavate?

- Advertisement -

Goran Marković: Jaguar jeste opasna divlja životinja kojoj se malo koja druga može suprotstaviti. Međutim, jaguar je i biće divljine, ugrožena vrsta životinjskog sveta ove planete, koje, ako je zatvoreno, žudi za slobodom i prostranstvom. Tokom pisanja ta tema me je prilično opsedala i pokušao sam što bolje da razumem instinkte i ponašanje divljih životinja, a ne da zbog same priče stvaram formalne negativce. Ali, to svakako ne umanjuje hrabar podvig Gabi, jer problem našeg odnosa prema životinjama mnogo je kompleksniji od priče u kojoj je zoo-vrt mesto radnje.

Gabi

I za kraj nam recite šta su vaša očekivanja od ove knjige.

Goran Marković: Kao autoru teško mi je da ne budem pristrastan. Voleo bih da knjiga o Gabi stigne do što većeg broja dece, ali i odraslih, što da ne? Za sada sam prilično zadovoljan recepcijom knjige i interesovanjem za ovu temu. Snimljen je istoimeni dokumentarni film, zakazan je veliki broj promocija, pa čak neke i u zemljama u okruženju, jer je ovo tema događaja iz vremena bivše Jugoslavije, tako da priča ide svojim tokom. Ponosan sam što pored bronzanog spomenika hrabra Gabi sada ima i svoj književni spomenik.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Otkazana opera u SNP zbog navoda da su naprednjaci kupili 400 karata da izvižde umetnike

Večerašnje izvođenje opere "Evgenije Onjegin" u Srpskom narodnom pozorištu je otkazano.

Decu u školskim dvorištima sačekali simboli srednjeg prsta, oni ih prefarbali u cveće. „To je jedan primer kako odgovarati na sve pretnje“

Učenici, nastavnici i drugi zaposleni u OŠ „Banović Strahinja“ i Trinaestoj beogradskoj gimnaziji zatekli su jutros u školskim dvorištima iscrtane grafite sa srednjim prstom crvene boje.

Vučić: Razmisliću da dam orden direktoru „Jovine“ gimnazije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je direktoru gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu jer je držao čas za nekoliko učenika i rekao je da će razmisliti da mu da orden.

Većina nastavnika Matematičke gimnazije izglasala obustavu nastave do kraja nedelje

Nastavno osoblje Matematičke gimnazije izglasalo je većinom glasova protestnu obustavu nastave koja će trajati od 21. do 24. januara, saznaje Danas u toj školi.

Socijalni radnici: Neosnovane pretnje da će roditeljima biti oduzeta deca ako ne odu u školu

Društvo socijalnih radnika saopštilo je da su „neosnovane i neutemeljene“ pretnje roditeljima da će im deca biti oduzeta ukoliko ih ne pošalju u školu zbog solidarnosti sa štrajkom prosvetnih radnika.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img