
Sve vreme imam gorušicu. Zašto? Šta mogu da uradim u vezi s tim?
Niko nema takvu gorušicu kao trudnica. I ne samo što je imate nego će ona s nesmanjenom žestinom trajati do kraja trudnoće (za razliku od mnogih simptoma rane trudnoće, taj ne prestaje).
Dakle, zašto imate osećaj da vam je u grudima bacač plamena? U ranoj trudnoći organizam proizvodi velike količine hormona progesterona i relaksina, koji opuštaju glatke mišiće u celom telu, uk ljučujući gastrointestinalni trakt. Zbog toga se hrana ponekad sporije kreće kroz organe za varenje, što izaziva sve vrste probavnih tegoba, od nadutosti i stvaranja gasova do gorušice. Za vas je to mož da neprijatno, ali je blagotvorno za bebu. Sporije varenje omogućava da krvotok bolje apsorbuje hranljive materije i da, samim tim, veća količina hranljivih materija preko posteljice dospe do bebe.
Gorušica nastaje kada se mišićni prsten koji razdvaja jednjak od želuca opusti (kao i svi ostali glatki mišići u gastrointestinalnom traktu) i dozvoli da se hrana i želudačni sok vrate natrag, u jednjak. Želudačna kiselina nadražuje osetljivu sluzokožu jednjaka izazivajući osećaj žarenja u grudima. Tokom drugog i trećeg tromesečja gorušica se može pojačati zbog materice koja se širi i pritiska želudac.
Gotovo je nemoguće da svih devet meseci budete oslobođeni problema s varenjem koji prate trudnoću. Ipak, postoje efikasni načini ublažavanja i izbegavanja gorušice i drugih probavnih tegoba:
Gorušica: Šta jesti i kako ublažiti tegobe?
– Nemojte povlačiti okidač. Ako vam određena hrana ili piće izaziva pečenje u stomaku (ili druge tegobe), izbacite ih iz jelovnika. Ono što najčešće stvara go rušicu jesu ljuta, jako začinjena, pržena i masna hrana, mesne prerađevine, čokolada, kafa, gazirana pića i pepermint.
– Jedite manje obroke. Da ne biste preopteretili organe za varenje (i da vam se ne bi vraćali želudačni sokovi), umesto tri velika obroka jedite šest manjih. To je idealno rešenje za one koji pate od gorušice i loše probave
– Jedite polako. Kada jedete prebrzo, gutate mnogo vazduha, a on može stvoriti džepove gasova u želucu. Osim toga, hranu ne možete da sažvaćete u dovoljnoj meri, pa je želudac teže vari i tako se stvaraju uslovi za pojavu tegoba. Čak i kada ste strašno gladni ili kad strašno žurite, potrudite se da jedete polako, uzimajući male zalogaje, koje ćete dobro sažvakati.
– Nemojte da pijete i jedete istovremeno. Previše tečnosti pomešane s hranom opterećuje stomak i otežava varenje. Zato se trudite da pijete tečnost samo između obroka.
– Ostanite u uspravnom položaju. Želudačni sokovi se teže vraćaju kada sto jite nego kada ležite i, da biste ih zadr žali tamo gde im je mesto (u želucu), nemojte jesti ležeći. I nemojte leći posle jela niti jesti obilno pre spavanja. Da vam se kiselina ne bi vraćala dok spavate, glava i ramena moraju vam biti uz dignuti petnaestak santimetara. Kada nešto podižete, savijte se u kolenima, a ne u struku. Svaki put kada se sagnete verovatno ćete osetiti gorušicu.
– Izbegavajte da se previše ugojite. Pritisak na digestivni trakt biće manji uz po stepeno i umereno povećavanje težine.
– Nemojte nositi odeću koja vam je tesna oko stomaka ili struka. To može da poveća pritisak na želudac i da izazove gorušicu.
Gorušica u trudnoći: Kako da je se rešite?
– Imajte uvek pri ruci antacide (s njima ćete uneti i izvesnu dozu kalcijuma), ali izbegavajte lekove ako vam ih lekar nije prepisao.
– Žvaćite žvakaću gumu. Žvakanje gume bez šećera pola sata posle obroka može smanjiti prekomernu kiselinu (poveća no lučenje pljuvačke neutrališe kiselinu u jednjaku). Žvakaće gume sa ukusom peperminta nekim osobama pojačavaju gorušicu – ako se to i vama dešava, odaberite žvaku s nekim drugim ukusom.
– Dopunite jelovnik bademom. Pojedi te po nekoliko badema posle svakog obroka, pošto ti ukusni plodovi neu trališu želudačne sokove, što može da ublaži ili čak spreči gorušicu. Možete takođe da popijete po čašicu bademo vog mleka posle svakog obroka ili kad god osetite gorušicu (tako ćete uneti u organizam i dodatnu količinu kalciju ma). Nekim trudnicama pomaže i čaša toplog mleka s kašikom meda ili papaja (koja je bogata vitaminima A i C).
– Opustite se. Stres pogoršava stomačne tegobe i zato naučite kako da se opustite. Probajte takođe da pri menite neke metode komplementarne i alternativne medicine, kao što su meditacija, vizualizacija, akupunktura, biofidbek ili hipnoza.
Odlomak iz knjige Šta da očekujete dok čekate bebu autorke Hajdi Murkof. (izmenjeno i dopunjeno izdanje, Kreativni centar 2021)
U ovoj u svetu najprodavanijoj knjizi o trudnoći nalazi se sve ono što budući roditelji treba da znaju o devet meseci od začeća do porođaja i o periodu neposredno posle bebinog dolaska. Novo izdanje sadrži najsavremenije informacije o svemu što je u vezi s trudnoćom (od prenatalnih skrininga, bezbednih lekova, aktuelnih načina porađanja i sl.), podroban prikaz bebinog prenatalnog razvoja iz nedelje u nedelju, mnoštvo praktičnih saveta i preporuka koji se odnose na sve aspekte života za vreme trudnoće i neposredno posle porođaja, kao i posebne priloge namenjene očevima.
Izvor: Detinjarije.com