Gazdinstva desetak domaćina iz Zuca, Pinosave i Belog Potoka u junu, septembru i oktobru posećivaće deca iz 15 beogradskih vrtića. – Ideja projekta „Mali farmer” je da mališane iz grada upozna sa seoskim životom

Foto: Mali farmer
Autor: Ana Vuković
– Trči, trči po još kukuruza. Vidiš da nas gledaju, hoće još – vikao je plavokosi dečačić svojoj drugarici koja je hitro donela još jednu činijicu sa hranom za svinje. Mališani iz vrtića „Povratak prirodi” tiskali su se oko obora i bacali životinjama zrno po zrno, sve dok domaćica, teta Bilja, nije rekla da je vreme da se posvete i kokama koje su se jurile po dvorištu, uplašene velikim brojem dece.
– Ćao, prase, ćao. Moramo sad da idemo – odmahivalo je jedno dete svom novostečenom prijatelju, dok je sa drugarima žurilo dalje. Ostalo im je još da pokušaju da stignu i ovce koje su se razbežale po šljiviku, ali i da od svojih domaćina nauče da iz narandžastog cveta raste bundeva, da se krompir „krije” ispod zemlje i da je boranija koja ima „končiće” već prestarela za branje.
Sa seoskim životom mališani su se upoznali u domaćinstvu braće Rajkovića, u podavalskom selu Zuce. Ovde su stigli kao učesnici projekta „Mali farmer”, koji od maja organizuju Centar za održivu privredu i ruralni razvoj i portal „Avalainfo” pod sloganom „Vodimo vas tamo gde hrana raste”.
Cilj ovakvih druženja jeste da dečacima i devojčicama iz urbanih sredina približi seoski život, nauči ih kako se proizvode namirnice koje imaju svakodnevno na svojim trpezama i usadi im poštovanje prema hrani odgajenoj na ovaj način. I dopalo im se. Sa širokim osmehom na licu trčali su kroz vrt sa rukama punim tikvica, krastavaca, malina, graška… koje su ushićeno sami brali.
Ove klince i klinceze juče su dočekali majka kuće, Bilja, baka Zlatija i naslednici Nenad i Dejan, momci od 26 i 28 godina, koji su svoju budućnost, za razliku od mnogih vršnjaka, isplanirali van grada. Rajkovići imaju svoju destileriju, proizvode rakiju, a za sopstvene potrebe drže ovce, svinje i kokoške.
Bilja nije pedagog po struci, ali se sa dečacima i devojčicama koji su im došli u posetu odlično saglasila. Uz smeh i graju mališani su učestvovali u ekspediciji kroz njenu baštu i štalu, a ona im je strpljivo objašnjavala da baš takve tikvice kakve su oni brali spremaju i njihove mame, da su maline sa zemlje u dvorištu isto ono voće koje im bake donose sa pijaca, kao i da ih trava ponekad može ozbiljno poseći ako ne budu dovoljno pažljivi.
Vrhunac dana za decu bilo je pentranje po traktoru, kojim bi ih, da je juče bio na imanju, Nenadov i Dejanov otac sigurno bar malo provozao.
Rajkovići su se pokazali kao dobri domaćini. Ali oni nisu jedino domaćinstvo ispod Avale kojima će u dolaziti ove male gradske „delegacije” iz ukupno 15 beogradskih vrtića. Dečaci i devojčice će, do kraja juna, u septembru i oktobru posećivati ukupno desetak porodica iz Zuca, Pinosave i Belog potoka i od njih otkrivati tajne seoskog života.
– Iskoristili smo blizinu podavalskih sela da organizujemo ove poludnevne izlete za decu i odvedemo ih na prava seoska domaćinstva gde mogu da pomaze životinje, da ih hrane, beru plodove u bašti i jednostavno uživaju. Domaćinima ukazujemo da kupce svojih proizvoda mogu da ugoste, pokažu im gde niču voće i povrće i da ih usput i prodaju – ističe Jelena Sajić, koordinator projekta „Mali farmer”.
Da su ovi izleti za decu besplatni, podsetila je Erika Kin, ataše za kulturu u američkoj ambasadi u Beogradu, koja finansira projekat. Kin je objasnila da je ovo sjajna prilika da deca nauče nešto o selu, ali i šansa za gazdinstva jer se ovako podstiče razvoj ruralnog turizma u Srbiji.
Izvor: Politika
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BAŠTA KAO UČIONICA
Gradski klinci prvi put u berbi
Autor: Ana Vuković – Trči, trči po još kukuruza. Vidiš da nas gledaju, hoće još – vikao je plavokosi dečačić svojoj drugarici koja je hitro donela još jednu činijicu sa hranom...
Deca koja se bave baštovanstvom jedu više voća i povrća kao adolescenti
Pored očigledne dobrobiti od izlaženja napolje i pomaganja oko plevljenja, ispostavlja se da baštovanstvo tokom detinjstva može imati i dugoročne koristi. Nova studija sprovedena na Univerzitetu Florida pokušala je da...
Mali poljoprivrednici dočekali prve plodove svog truda
Sećate li se naših "malih poljoprivrednika" koji su početkom proleća sadili povrće kao gosti i pomoćnici kompanije Iceberg Salat centar? Od tada je prošlo taman toliko vremena da salate koje...
Urbani voćnjaci: U svetskim metropolama, gradska deca uživaju u branju voća
Većina dece danas živi u gradovima i često nije ni svesna odakle dolazi hrana koju svakodnevno jede. Takođe, nema ni priliku da iskusi radosti nekadašnjih klinaca poput branja trešanja ili...
Nema komentara.