Grand Prix Festivala pozorišta za decu dodeljen je predstavi „Kako je otkriveno letenje“

U petak, 22. maja, od 21h, svečano je na sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta uručenjem nagrada zatvoren dvadeset drugi Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici. Grand Prix Festivala za najbolju predstavu u celini dodeljen je predstavi „Kako je otkriveno letenje“ u režiji Emilije Mrdaković i izvođenju Pozorišta mladih Novi Sad. Nagradu za najbolju režiju i […]

U petak, 22. maja, od 21h, svečano je na sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta uručenjem nagrada zatvoren dvadeset drugi Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici.

Grand Prix Festivala za najbolju predstavu u celini dodeljen je predstavi „Kako je otkriveno letenje“ u režiji Emilije Mrdaković i izvođenju Pozorišta mladih Novi Sad. Nagradu za najbolju režiju i negovanje tradicije dobila je Anurupi Roj za predstavu „O Rami“ (Zadužbina za lutkarsku umetnost „Katkata“, Nju Delhi, Indija). Nagrada za scensku poetiku dodeljena je predstavi „Tabula Rosa“ u režiji Evgenije Ciklije (Pozorište lutaka “Hop Sinjor” iz Atine), dok je Nagrada za scensku vizualizaciju dodeljena Frančesku Đivoneu za scensku vizualizaciju u predstavi „Pinokio“ (Teatar „Cahes“, Skandiči, Firenca).

Nagrada za najbolju originalnu muziku dodeljena je Bogdanu Ščepanjskom za muziku u poljskoj predstavi “Mali Dimničar”, dok je nagrada za estetiku i formu scenske realizacije dodeljena je Franku Zenleu za estetiku i formu scenske realizacije u nemačkoj predstavi Don Kihot.

- Advertisement -

Kompletan spisak nagrađenih, odnosno odluku žirija, prilažemo uz email.

Žirijem 22. Međunarodnog festivala pozorišta za decu predsedavao je prof. dr Vjeslav Hejno iz Poljske, dok su članovi bili prof. dr Boris Goldovski iz Rusije, prof. dr Maja Lučić iz Hrvatske, prof. dr Kata Čato iz Mađarske i prof. dr Zoran Đerić iz Srbije.

Za učešće u takmičarskom programu Festivala, koji je počeo 17. maja, vladalo je i ove godine veoma veliko interesovanje, jer je prijavljena 201 predstava iz 52 zemlje, od kojih je odabrano 18 koje su uz izuzetno veliku posećenost publike izvedene u takmičarskom programu na tri lokacije u Subotici. Publici su tokom trajanja festivala predstavljena ostvarenja iz Meksika, Nemačke, Indije, Rusije, Italije, Poljske, Slovenije, Grčke, Hrvatske, Japana, Rumunije, Crne Gore, Mađarske, Srbije i po prvi put na festivalu iz Norveške.

Milan Minja Subota, naš poznati kompozitor za decu, fotograf, autor i voditelj kultne televizijske emisije ‘Muzički tobogan’ (ali i mnogih drugih) i poznati bugarski književnik i pozorišni pisac Pančo Pančev, ovogodišnji su dobitnici nagrade ‘Mali princ’ za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu. Njima je nagrade 17. maja na otvaranju Festivala uručio selektor i direktor Međunarodnog festivala pozorišta za decu Slobodan Marković.

U fokusu 22. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici bilo je mađarsko lutkarstvo i pozorišno stvaralaštvo za decu, koje je, u saradnji sa Pozorišnim institutom i muzejem Mađarske iz Budimpešte i Pozorišnim muzejem Vojvodine iz Novog Sada, predstavljeno kroz izložbu lutaka, skica i plakata mađarskih umetnika u Subotici i naučni skup na temu prošlosti, sadašnjosti i budućnosti mađarskog lutkarstva (održao ga je mr Geza Balog, autor knjige „Lutkarstvo u Mađarskoj“). Izložba pod nazivom „100 godina – 100 lutaka“ obuhvatila je, kako sam naziv kaže, sto lutaka iz fundusa Pozorišnog instituta i muzeja Mađarske. Autorke izložbe su Ester Pap i Emeše Štencel, muzeološkinje.

ZatvaranjeFestivala 17

spot_img

Najnovije

Zemlja usporava rotaciju, a to bi moglo objasniti nastanak kiseonika

Još od svog nastanka pre oko 4,5 milijardi godina, Zemlja polako usporava svoju rotaciju, što je dovelo do postepenog produžavanja dana.

Sve najbolje lokacije za proslavu – Prvi maj u Beogradu

Prvi maj, ili Međunarodni praznik rada, ne nosi samo istorijsko značenje borbe za radnička prava – u savremenom društvu on predstavlja dan predaha, opuštanja i okupljanja.

IZLETIŠTA NA FRUŠKOJ GORI SPREMNA ZA 1. MAJ „Svi građani praznik da provedu u skladu sa pravilima ponašanja u zaštićenom području“

Nadležne službe Javnog preduzeća „Nacionalni park Fruška gora“ od početka proleća preduzele sve neophodne mere kako bi teritorija Parka bila uređena, bezbedna i spremna za predstojeće prvomajske praznike.

MOCARTOV EFEKAT: Kako KLASIČNA MUZIKA utiče na bebe?

Da li klasična muzika čini bebe pametnijima?

5 izjava dece koje roditelji nikako ne treba da ignorišu

Deca ponekad mogu da imaju neke nepromišljene izjave, ali ima i situacija kada oni kažu nešto sasvim ozbiljno, ali roditelji tome ne pridaju veliku pažnju i prosto ne shvatajući to ozbiljno.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img