Čuvena američka fotografkinja Helen Levit, jedna je od najhvaljenijih i ujedno najmanje poznatih umetnica fotografije 20. veka, a veliki deo svog stvaralačkog opusa posvetila je deci.
Krajem 30-ih držala je časove o umetnosti deci, kada ju je i privukla dečja ulična kultura tog vremena. Tako je aparatom “lajka” počela da snima dečje radove i samu decu na ulici, a taj serijal objavljen je 1987. godine kao “In The Street: chalk drawings and messages, New York City 1938-1948”.
Kako bi smojom kamerom uhvatila decu u igri, Helen je obilazila krajeve njujorka koje je naseljavala radnička klasa – Bruklin, Harlem i Bronks, prikazavši kako deca sopstvenom maštom, sumorne gradske trotoare pretvaraju u paralelne svetove.
Levitova je posebnu pažnju poklanjala dečijim crtežima, grafitima i žvrljotinama, tretirajući ih kao kvazi-nadrealna umetnička dela naivne umetnosti.
Značaj koji je Levitova pridavala dečijoj umetnosti i igri pobudila je interesovanje javnosti i umetničke scene, pa je 1943, godine Muzej moderne umetnosti organizovao izložbu njenih fotografija dece.
Levitova je decu videla kao aktere koji samosvesno eksperimenišu sa društvenim ulogama i izražavaju niz emotivnih stanja. Ona ih na fotografijama prikazuje kako radosno jurcaju ili se povučena sanjare.
Fotografije Helen Levit uključene su u velike izložbe njujorškog MOMA “Photography Until Now” i Nacionalne galerije umetnosti u Vašingtonu “On the Art of Fixing a Shadow”, kojima je obeležen pronalazak fotografije.
Takođe, imala je nebrojeno mnogo retrospektiva, uključujući u Metropoliten muzeju umetnosti i Međunarodnom centru za fotografiju u Njujorku, Muzeju umetnosti u Bostonu i Muzeju moderne umetnosti u San Francisku.