Kako bi zaštitile svoju decu, trudnice bi trebalo da što manje budu u kontaktu sa ftalatima, upozoravaju naučnici.

Dečaci čije su majke bile izložene ftalatima za vreme trudnoće, su u većem riziku za razvoj ponašanja povezanih sa autizmom, upozoravaju nova istraživanja.
Ftalati su hemikalije koje se nalaze u mnogim proizvodima za domaćinstvo, uključujući kozmetiku i plastiku.
Studija nije potvrdila direktnu povezanost sa autizmom već povećan rizik od razvoja određenih nepoželjnih pojava u uzrastu od tri i četiri godine, kao što su socijalni poremećaji, ponavljajuće radnje i ograničena interesovanja. Ova povezanost je utvrđena samo kod dečaka, dok povećan rizik nije zabeležen kod devojčica, istakao je autor studije dr Jusef Olout.
Međutim, naučnici su ustanovili i da postoji način da se spreči razvoj neželjenih ponašanja kod dečaka, prenosi sajt HealthDay.
“Glavni zaključak ove studije nije samo to da su ftalati povezani sa autističnim osobinama, već i da adekvatni dodaci folne kiseline u trudnoći, mogu da zaštite dete od potencijalno štetnih hemikalija”, tvrdi Olout, asistent profesora biostatike i epidemiologije na Masačusets univerzitetu, ističući značaj same studije.
U istraživanju koje je trajalo od 2008. do 2011. godine, učestvovalo je oko 2.000 trudnica iz Kanade, koje su bile u prvom tromesečju trudnoće, a više oko 600 dece učesnica je prošlo neurološka testiranja u periodu između treće i četvrte godine.
Iako na razvoj autizma prevenstveno utiče genetska predispozicija, i neki spoljašnji faktori mogu da budu okidač, među kojima je i izloženost majke ftalatima.
Kako bi zaštitile svoju decu, buduće mame bi trebalo da pokušaju da smanje upotrebu kozmetičkih preparata, izbegavaju namirnice u plastičnoj ambalaži kada god je to moguće, a posebno toplu hranu iz plastike, savet je dr Olouta.
Takođe, žene bi trebalo da počnu da piju folnu kiselinu tri meseca pre nego što planiraju da ostanu u drugom stanju, ističu naučnici.
Izvor: Yumama
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
“Mnogo se igramo prirodom, posledice se već vide, a biće još gore” Pedijatar o poražavajućem zdravstvenom stanju predškolske dece
Kriva kičma, slab vid, ravni tabani, loš govor - samo su neki od brojnih zdravstvenih problema otkrivenih na sistematskim pregledima kod budućih prvaka. Koji su uzroci ovako poražavajuće statistike proveravala...
Siromaštvo – najsnažniji okidač stresa i lučenja kortizola
Siromaštvo dovodi do posebnog odnosa prema životnim uslovima, koji, iako puni topline i darežljivosti, zahtevaju stalnu budnost pred opasnošću i donose hronični stres, jer siromaštvo ugrožava mentalno i fizičko zdravlje...
Puter od kikirikija kod beba smanjuje šansu za alergiju za 77 odsto
Davanje malih doza kikiriki putera bebama uzrasta između četiri i šest meseci, može drastično da smanji šansu za razvijanje alergije na kikiriki, navode naučnici. Novo istraživanje britanskih stručnjaka pokazalo je da tokom...
Polovina svih mentalnih poremećaja počinje pre 14. godine života
Svaki sedmi adolescent u svetu živi sa mentalnim poremećajem koji je moguće identifikovati u ranim fazama, a svakih jedanaest minuta jedno dete uzrasta između deset i 19 godina počini suicid....
Nema komentara.