Na rođendanu , svi su glasni i žale se na Marka iz razreda, koji redovno maltretira drugare iz odeljenja, psihički i fizički. Na roditeljskom sastanku – muk.


Snežana Golić
Piše: Snežana Golić, pedagog
Na rođendanu , svi su glasni i žale se na Marka iz razreda, koji redovno maltretira drugare iz odeljenja, psihički i fizički. Na roditeljskom sastanku – muk. Pod tačkom “razno” – niko nema pitanja, niti nedoumica. Svi roditelji su tihi, “kulturni” i ne žele stres, pa će ipak pustiti da se problem sam reši, a deci će dati savet: “Vrati mu, nemoj biti kukavica”. Da da primer borbe za pravdu svome detetu – to ne može. Ko je tu kukavica?
Uveče pre spavanja pomoliće se Bogu da se “kola ne slome” baš na njima , jer su uveliko svesni da će žrtve verovatno biti. Neko će to već rešiti, ne moram sve ja, misli svako za sebe i u sebi. I u i sebi šapuće!!! Da slučajno neko ne prenese učiteljici, odeljenskom starešini. Jasno kao dan – škola nema način da spreči probleme. Kako nema? Zašto nema? Šta si pokušali? Ko je pokušao? Da li je pokušao? Iz nekog razloga to nisu pitanja pod tačkom “razno”. To ćemo verovati na reč učitelju/ci ili odeljenjskom starešni i nećemo analizirati. Rešenja nema i žrtvovaćemo decu. Meni je jako teško da to prihvatim!!!! Pa da li je moguće da se takve izjave serviraju roditeljima, a mi ih u ” belim rukavicama kulturnog ponašanja” i poželjne nenametljivosti, gutamo bez dileme?!!
Aleksin zakon, Tijanin zakon, Zojin zakon …i roditelji koji ne odustaju i ne posustaju, ali nažalost, za njihovu decu je već kasno. Bore se za našu. A mi, roditelji žive i zdrave dece nemamo snage? Nemamo pitanja? Nemamo dileme? Puštamo da bude “kako mora” i nismo spremni da se borimo, da menjamo, da zahtevamo? Pa možete li da zamislite snagu samo 100 roditelja , kao što su navedena 3? Mogli bi planinu da pomere, jer su svoju tugu pretočili u snagu, ali malo ih je !!! Osećaju da duguju svojoj deci borbu! Pa u čemu je razlika? Živa deca ne zaslužuju borbu? Ljudi, osvestite se ! Nas, roditelja žive dece, nema da pomogmemo, mi “ne možemo”, “ne znamo”, ” ne smemo…” nama je uzalud, nama je “borba sa vetrenjačama”, nama je Sizifov posao… Mi imamo 101 opravdanje zašto se ne mešamo.
Jedna mama, nakon niza nerešenih problema i stresova ćerke u školi donela je cveće učiteljici. Poraz!!! Učiteljici koja ništa ne rešava?? Po pravilu učiteljici – cveće, ne mora da ga zasluži! Time ste učestvovali u razvoju nasilja, možda niste svesni. Uvek će “zarad mira” i da “im se ne okome na dete” svi neradnici dobiti sličan broj buketa, aplauza i tapšanja po ramenu kao i prosvetari koji “ostavljaju srce na terenu” i koji našu decu čuvaju kao zenicu oka svoga. Isto prolaze – zato se loši me menjaju! Ne shvataju koliko loše rade! Ne žele da shvate to. Ne moraju da shvate. Tek kada mi plačemo uz “Život priča” i slušamo roditelje dece koje više nema, rešava se slučaj i analizira ko je šta uradio, rekao ili najčešće NIJE rekao. A deteta nema.
Čekate da vam jave najcrnje vesti, pa da se osnažite i pitate ko to dozvoljava i zašto da Marko ” vedri i oblači”?? A do tada pod tačkom “razno”- muk. Nema pitanja.
Napomena: pod nasilnicima mislim na nasilnike, a ne na dečja zadirkivanja koja se rešavaju savetom “vrati mu”. Mislim na nasilnike , koji se u društvu prepoznaju mnogo ranije nego što su neke porodice zavijene u crno. Samo nemamo hrabrosti da rešimo pozitivno takav slučaj, a na nekome se, ipak, “kola slome”.
Razmislite bar o tome da i vi podignete dva prsta, bar jednom, za pravdu.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Niko nije dužan da za tebe bude najbolje moguće dete kako bi ti bila najbolja moguća mama
Niko ti nije dužan da bude bolji roditelj za tebe nego što ume, da zna uvek šta radi, da nikada nije zbunjen, da ima odgovore na sva pitanja koja tebe...
Zapadni svet precenjuje važnost majke za razvoj deteta
„Mama je najbolja!“ Takva parola mogla se videti u rukama zrelih muškaraca na fudbalskom stadionu. Veza između deteta i majke smatra se posebnom osnovom u razvoju čoveka, jer ona pomaže...
Pedagog Snežana Golić: Kakvog biste dečaka naručili?
Piše: Snežana Golić, pedagog "On je dobar dečak" - mislim da postoji više tumačenja ove rečenice, nego vrsta zelene salate. Dok mi, odrasli, pregovaramo šta bi ta rečenica trebalo...
Prezaštićeno dete je kao bežični telefon koji ne može daleko od baze
Piše: Ljiljana Milić Često ispričam jednu metaforu na sesijama. O bežičnom telefonu i njegovoj "bazi", na kojoj se puni energijom. Imala sam jedan takav u stanu. Svake noći bismo ga...
Nema komentara.