Humorom do uspešnijeg učenja

Oslanjajući se na saznanje da nasmejati stariju decu može povećati mnoge aspekte spoznaje, francuski naučnici osmislili su eksperiment kako bi videli da li humor takođe može uticati na sposobnost manje dece da uče.

Kaže se da je smeh najbolji lek. A ako je verovati timu francuskih naučnika, može da bude i pomagalo u učenju. Naučnici su u studiji u časopisu „Spoznaja i emocije“ otkrili da humor može pomoći maloj deci da nauče nove veštine.

Za učešće u studiji izabrana su deca starosti od 18 meseci. Svako dete je posmatralo odraslu osobu, koja koristi alat da bi dohvatila igračku van dometa njene ruke.U jednoj grupi, odrasla osoba se jednostavno igrala sa igračkom nakon što je uzela; dok je u drugoj grupi odrasla osoba odmah bacila igračku na pod, što je pola dece u toj grupi zasmejalo.

- Advertisement -

Posle obrade podataka, naučnici su utvrdili da su deca koja su se smejala šalama odraslih, bila u stanju da sama ponove radnju uspešnije od one koja se nisu smejala. Deca koja su se smejala, takođe su bila uspešnija i od dece iz kontrolne grupe „bez humora “.

Veza smeha sa učenjem

Nije sasvim jasno zašto je smeh povezan sa sposobnošću male dece da uče, ali su autori studije izneli dva moguća objašnjenja.

Prvo se odnosi na narav deteta: „Humor nije sam po sebi olakšao učenje, već činjenica da su bebe, koje su po naravi vesele, češće stupale u interakciju sa okolinom i samim tim češće pokušavale i uspele da izvrše zadatak“, objašnjavaju istraživači.

Dodaju da je „moguće da nasmejane bebe imaju naprednije socijalne veštine ili kognitivne sposobnosti, što im omogućava da lakše komuniciraju sa drugima i čini ih sklonijim da oponašaju postupke drugih“.

Drugo objašnjenje, koje su autori izneli, odnosi se na hemiju mozga. Poznato je da pozitivna osećanja, poput smeha ili dobrih odnosa sa ljudima, mogu povećati nivo dopamina u mozgu, koji zauzvrat ima pozitivan efekat na učenje. „Na taj način, ovde primećen efekat može biti opšti efekat usled pozitivnih emocija, a ne zbog humora ili smeha samog po sebi,“ primećuju naučnici.

- Advertisement -

Iako bi trebalo sprovesti detaljnija istraživanja o uticaju humora na učenje, može se preporučiti roditeljima koji se spremaju za nezabavni zadatak privikavanja deteta na nošu da bez obzira na sve ne skidaju osmeh sa lica.

Pripremila: Tamara Vešković

Izvor: RTS

spot_img
spot_img

Najnovije

Nova opasnost za decu na društvenim mrežama – „Supermen izazov“ bi mogao da bude koban

Najmanje osmoro dece iz Banjaluke i Laktaša povređeno je u "Supermen izazovu" sa društvene mreže "Tik-tok".

Posne namirnice bogate proteinima

Biljni proteini su ne samo zdravi, već i odlična prilika da isprobate kreativne recepte koji će vašu posnu trpezu učiniti raznovrsnom i hranljivom

Zašto su važne porodične tradicije za praznike?

U vremenu kada su obaveze i brz tempo života često prepreka zajedničkim trenucima, praznici pružaju priliku da se porodica okupi, opusti i posveti onome što je zaista važno – ljubavi, zajedništvu i zahvalnosti.

Istraživanje: Jedna od četiri odrasle osobe ostaće sama do kraja života

Danas se mnoge mlade odrasle osobe ne oslanjaju na brak da bi ispunile svoje potrebe za društvom.

Uticaj plave svetlosti na dečiji san

U današnje vreme, ekrani nisu samo stalno okruženje odraslih, već su postali i svakodnevnica dece.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img