“Načinom odnošenja prema udžbenicima društvo pokazuje stav koji ima prema obrazovanju mladih generacija. Mislim da je zaštita domaćih izdavača udžbenika važan zadatak svake države.”

Šta najviše zamerate udžbenicima u Srbiji?
Znam da bi udžbenici mogli da budu mnogo inovativniji nego što su sada. Prepreka za to jesu zastareli i preobimni programi, kao i komisije koje odobravaju udžbenike, jer su često tradicionalne u svojim procenama i teže uniformisanju udžbenika. Treba promeniti programe i, s druge strane, omogućiti svim članovima komisija za ocenu udžbenika sticanje uvida u to kako sve može da izgleda savremen udžbenik.
Kada konačno dobijemo dobar udžbenik, da li je to dovoljno ili je neophodno da se nastavnici i učenici bolje pripreme za njegovo korišćenje?
Trebalo bi da nastavnici budu edukovani u pogledu odlika dobrog udžbenika. Na taj način moći će da izaberu knjigu koja je kvalitetna i koja, s druge strane, najviše odgovara njihovom stilu rada. U tome je smisao postojanja više različitih udžbenika za jedan predmet. Pored toga, kvalitetan udžbenik razvija samostalnost kod dece, daje im povratnu informaciju o tome šta su naučila, utiče na njihov odnos prema učenju, uči ih da kritički misle, pa je zato važnost udžbenika za decu velika.
“Kvalitetan udžbenik razvija samostalnost kod dece, daje im povratnu informaciju o tome šta su naučila, utiče na njihov odnos prema učenju, uči ih da kritički misle.”
Vidite li vi rešenje koje bi zadovoljilo i kriterijum kvaliteta ali i smanjilo opterećenje roditeljima, koji sve teže uspevaju da podmire troškove „besplatnog“ školovanja svoje dece?
Ukoliko želimo kvalitetne i savremene udžbenike, koje pišu i dizajniraju najbolji autori i koji će biti stalno inovirani i poboljšavani u tehničkom smislu – jasno je da oni moraju imati određenu cenu. Evropske države na različite načine subvencionišu udžbenike, ali je svim dobrim modelima finansiranja zajedničko podsticanje kvaliteta, a ne njegovo snižavanje radi uštede. Takvom politikom zapravo se i štedi, pošto dobar udžbenik omogućava detetu samostalan rad i smanjuje potrebu za dodatnim časovima kod kuće – svi znamo da jedan privatni čas često košta više i od najskupljeg udžbenika.
Kako vidite budućnost udžbenika?
Forma udžbenika svakako će se menjati, u većoj će se meri, naročito na višim nivoima obrazovanja, koristiti elektronski materijali, no ostaće potreba za tim da se znanje na kvalitetan način sistematizuje. Od sredstava koja se ulažu u obrazovanje zavisiće to koliko će se nastava tehnološki modernizovati i da li će udžbenik biti praćen i brojnim drugim dodatnim nastavnim sredstvima – u manje bogatim društvima to se, nažalost, neće dogoditi još dugo. Baš zbog toga je važno da stvorimo sve preduslove da klasični udžbenici budu što bolji, jer oni mogu i da nadomeste druga sredstva i da koriguju neke manjkavosti obrazovnog sistema, nastale usled nepovoljne ekonomske situacije.
Razgovarala: Jovana Papan
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Nastavnik opomenuo učenicu da je došla u školu u prekratkoj majici, otac podneo prijavu
„Na času sam opomeno učenicu sedmog razreda da je došla u prekratkoj majici i da je to neprimereno. Dodao sam da je i juče bila identično odevena, ali pošto sam...
“Učiteljice, mene je sram, nemojte me danas pitati ono Vaše pitanje”
“Učiteljice, mene je sram, ali ja ću moći upisati samo za zidara, nemojte me zato pred svima pitati ono Vaše pitanje: ‘Što bi volio raditi kada odrasteš?'” Znala sam. Znala...
Da li će nastavnici roditeljima učenika pisati obrazloženja za svaku svoju ocenu?
Nastavnici neće biti obavezni da na zahtev roditelja pišu obrazloženje za svaku ocenu. Takvo rešenje neće biti uneto u predstojeće izmene krovnog obrazovnog zakona na kojima se trenutno radi, nezvanično...
Педагошке табеле за припрему за школу: Шта родитељи могу да учине да се дете лакше прилагоди
Поштовани родитељи, Текст који следи је покушај да вам олакшамо дилеме и страхове у периоду пред полазак у школу. У њему ћете наћи табеле са осам области за које су...
Nema komentara.