Dok na Jutjubu redovno svojim pratiocima priprema nove sadržaje, uspeo je da nađe vremena i napiše svoju prvu knjigu „Nemoj Biti Taj L1K“. Na naša pitanja ovaj mladi, inspirativni i nadasve kreativni momak odgovorio je u svom stilu, Q&A videom.
Veoma si mlad, zanima nas šta te je navelo na pisanje knjige, odakle ti inspiracija i kome je knjiga namenjena?
Jesam mlad, pogotovo za osobu koja je napisala knjigu. Sada sam napunio 23 godine. Knjiga je pre svega posvećena meni, meni iz prošlosti. Pisao sam sebi i svojim drugarima, svojoj porodici. Sa nekim ciljem da nas osoba koja nas prati na youtube-u poistoveti sa nekim situacijama, da prenesem neko svoje iskustvo – knjiga je dosta subjektivna. Ne pokušavam da filozofiram, pogotovo ne u dvadeset trećoj godini. Hteo sam da knjiga bude JA, da predstavi mene sa 22 godine, šta sam ja sve to stekao kroz svoje iskustvo oflajn i onlajn.
Naziv knjige je ’’Nemoj Biti Taj L1K’’, kome poručujes da ne bude taj lik i kakav je to lik?
Kao što rekoh, posvećujem je pre svega sebi. Govorim sebi ’’Milane, molim te nemoj biti taj L1K!’’. Pošto sam neke svoje lične situacije prepričao u knjizi, i možda sam i ja nekada tako odreagovao ili video osobu da je odreagovala tako u tim situacijama, pre svega sam sebi neki podsetnik stavio, da znam, bilo da je u pitanju jutub, sport, društvo… Da se jednostavno ja ne ponašam tako. Nije cilj da popujem drugima već, da pre svega sebe podsetim da ne radim te stvari. Cilj knjige nije ’’nemoj biti taj lik’’ već ’’budi taj lik’’, zato je u naslovu ’’nemoj’’ preškrabano. Hajde malo da gledamo kakvi možemo biti likovi u nekim situacijama.
Po čemu se tvoja knjiga razlikuje od ostalih?
Mislim da su sve knjige drugačije osim, ako se neki plagijatori (smeh) ne služe nekim copy-paste prepisivanjem. Po meni je moja knjiga iskrena, jer sam bukvalno pisao ono što osećam, nisam se previše trudio da filozofiram u dvadeset i drugoj godini, nego sam pisao u formatu koji je meni poznat. Koristio sam format našeg serijala ’’L1K’’ i nekako sam posle deset meseci uspeo to da pretočim na papir, da se ne služim nekim video-audio zapisima, jer ja sam navikao da snimam video i taj storyteller, i ovo je bio veoma veliki izazov – da se služim samo rečima. Knjiga je dosta subjektivna, pisao sam iz svog nekog iskustva, dajem svima za pravo da kažu ’’Milane, nisi u pravu.’’, ’’Ovde se ne slazem sa tobom.’’ I to je sasvim ok!
Zašto bi roditelji trebalo da kupe baš tvoju knjigu svojoj deci, koji je tip tvoje knjige, koju poruku prenosi? Da li je to samo još jedna knjiga koju bi roditelji čitali deci pred spavanje, ili je ipak nešto mnogo više od toga?
Nadam se da je knjiga učinila svoje, a to je da podseti ljude na neki moral. Da se malo osvrnemo i na druge ljude, šta oni misle – nismo mi baš uvek u pravu. Postoje i druga mišljenja i to je sasvim u redu. Dobijao sam komentare od roditelja da se njima sviđa knjiga, naravno, ne sviđa se svakome sve, što je sasvim normalno. Ja preporučujem roditeljima da uzmu knjigu svojoj deci, pošto sam se trudio da iznesem subjektivno mišljenje, ali da opet, vrata ostanu otvorena, da može svako dete ili tinejdžer da ubaci nešto svoje, da daje neke svoje preporuke, da kaže neku svoju ličnu situaciju… Mislim da je zabavna i za roditelje i za babe i dede. Mislim da je, kao i svaki film i svaku knjigu, svaka osoba drugačije doživi. Ja sam knjigu dožveo skroz drugačije kada sam je pisao i kada sam je držao fizički u ruci.
Zašto si se odlučio da pišes knjigu ovog tipa i zašto smatraš da je tematika tvoje knjige vazna za buduce čitaoce?
Volim storytelling! Cilj u 2018. godini mi je da radim na svom storytellingu, na pisanju scenarija, da vidim na koje sve načine mogu neku priču da ispričam. Ovo je bio novi izazov, za 2017. godinu, da napišem knjigu, a ove godine imam sledeći izazov. Volim nove izazove, kreativne izazove! Teraju me da se osećam uzasno i da mislim kako nemam pojma ni o čemu, i onda kad prevaziđem taj period i ipak pokušam, onda se osecam zrelije. Kao ’’Hej, ovo je nešto novo kroz šta si prošao, i naučio si nešto novo o SEBI.’’. Što se tematike tiče, mislim da je uvek važno da vidimo šta se sve to nalazi oko nas, kakvi su to ljudi, da nismo svi isti i da je to nekada sasvim ok. Da malo izađemo iz kutije.
Daj savet ostalim mladim piscima, pomozi im – svi znamo da je svet knjige sve više potcenjen u našoj zemlji, koje je tvoje mišljenje o tome?
Moja glavna prepreka je bila ’’Ko sam ja da sad uzmem da pišem knjigu?’’. Ne mogu se porediti sa nekim velikim piscima, ko sam ja da sada pišem? I osećao sam se jako fejk u samom početku, zapravo, osećao sam se tako do samog kraja. Zasto ja pišem? Ali onda sam se pitao – zašto ja snimam za youtube ? Ne mogu se porediti sa nekim velikim režiserima, producentima, montažerima, ali zar nisu i oni počeli od nečeg? Znao sam da je razlog zašto sam počeo da pišem knjigu taj, da naučim nešto novo, a ne samo taj što sam poznati youtuber. Kako je nastala knjiga? Ne znam ni ja (smeh). Mladi pisci, pišite! Veoma je teško gledati u prazan papir , zato vežbajte.
Da li je pisanje za tebe bio težak proces?
IZUZETNO TEŽAK PROCES. Jako težak proces. Kada sam napisao prvo poglavlje, ’’Nemoj biti taj L1K’’ na youtubu, mislio sam da je zapravo ok, a onda kada sam ga pročitao, svaka rečenica mi je bila slicna i onda sam sve to bacio u smeće i počeo ponovo.
Za kraj podeli sa nama tvoje planove za budućnost, šta sve tvoja publika moze da očekuje od tebe?
Sigurno cu još pisati, sad pitanje je u kom formatu. Volim nove izazove, očekujte masovnije klipove ove godine, neću da kazem da će biti veci kvantitet, niti da ce biti preterano veći kvalitet, ali će meni više znaciti. Svaki video koji od sada budem pravio na kanalu će meni licno značiti, i to će biti jedan deo mene koji želim da predstavim u audio-video formatu.
Razgovarao: Nikola Osmokrović
Fakultet za medije i komunikacije
Izvor: Detinjarije.com