Intervju, pedijatar Jelena Jovanović: Beba je božanstveno biće koje dolazi sa znanjem

"Ples" sa bebom koji ja izvodim je zapravo podsećanje bebe na ono što ona već zna i može, kaže za Detinjarije pedijatar Jelena Jovanović.

U razgovoru sa našim Nenadom Gladićem – Lepim Brkom, pedijatar Jelena Jovanović govori o tome šta sve novorođenče zna i ume, a čega nismo svesni: „Beba zna sve. Beba dolazi sa znanjem i to ne samo znanjem motoričkih radnji, kao što je hod, nego i svega onog što je upisano i ponavlja se u različitim fazama života na isti način… Opšte je mesto da imate užasan strah kad dobijete bebu, strah koji smo malo nametnuli, iz porodice, struke – da beba neće moći da se snađe sama. Naprotiv! Beba je božanstveno biće koje se snalazi fenomenalno kad je sa svojom majkom.“

„Jako je važno izneti bebu u prirodu. Priroda je bukvalno leči i priroda je „priseća“, budi najlepše emocije i sigurnost kod deteta. Roditelji moraju da se sete da će jednog data ta beba ići u vrtić, u školu, i da treba polako da se navikava na sve vremenske prilike.“

- Advertisement -

„Počinjemo da zaboravljamo kako to treba da se živi u kući, porodici, i da smo nekada živeli mnogo mirnije. Mora da se prenosi informacija o porodici sa generacije na generaciju, da očevi i sinovi provode vreme zajedno igrajući fudbal. A sad nam se život pretvorio u odlaženje na mesta gde su gomile ljudi, u restorane brze hrane…Sve je više alergija, sve je više strahova. Bojimo se da izađemo napolje, bojimo se na sunce, kišu, vetar…“

Govoreći o zdravoj ishrani koja je danas velika briga roditelja, ona kaže: „Suština ručka nisu kalorije, ugljeni hidrati, proteini, već razmena informacija. Tada, kad su svi opušteni, jar jedu dobru hranu, čućete zaista svoje dete““.

Pogledajte ceo intervju i saznajte više o „plesu beba“, vaspitavanju, postavljanju granica i građenju zdravog odnosa sa decom i tinejdžerima:

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img