Ovo je vaša prva knjiga pesama – odakle ta inspiracija za poeziju?
U našoj lepoj ali hirovitoj zemlji, u kombinaciji sa ludim vremenom u kojem živimo, postoje mnogi problemi ali inspiracija uopšte nije jedan od njih. Inspiracije imamo na pretek. Ponekad poželim da živimo u manje inspirativnoj zemlji i manje inspirativnim vremenima. „Kamile su debele“ je zbirka pesama za razmišljanje. Nisu to obične pesmice o životinjama kakvih ima na tone, ne bih se zamajavao takvom poezijom. Pokušao sam da u stihove umetnem i skrivenu poentu, i zoološke posebnosti pojedinih vrsta, i kritiku društva kakvo smo stvorili, i odu prirodi, a da sve to smestim u kratku povest nalik vicu.
Da li će ovu knjigu čitati prvo roditelji deci ili će deca čitati roditeljima?
Ko ga pre dohvati – ova knjiga je k’o ludi bidermajer!
Ako biste mogli čitaocima da predstavite zbirku u par stihova, koji bi to stihovi bili?
Iako se delfin
po pameti slavi,
samo školjke imaju
klikere u glavi.
Ko želi da kopa po ovim stihovima, imaće šta da iskopa.
Ovaj raspust je sticajem okolnosti bez mnogih uobičajenih sadržaja za klince. Šta bi Uroš dečak radio za vreme raspusta, a baš mu je nešto dosadno?
U istoriji čovečanstva, nikada nije postojalo manje izgovora za dosadu nego danas. Postoji samo mala, problematična istina da tamo gde ima svačega – često nema ničega. Mislim da bi dečak Uroš uspeo da u zbunjujućem izobilju zapazi nešto posebno i tome se sasvim posveti. Iako to zvuči prilično jednostavno, danas jednostavno nije.
Koju knjigu bistte preporučili našim malim i velikim čitaocima za ovo leto?
Iako bi za ovo leto bilo najprimerenije preporučiti neku knjigu o preživljavanju, odlučiću se ipak da predložim „Ujdurme i zvrčke iz antičke Grčke“ Ljubivoja Ršumovića i „Januar u žirafi“ Dejana Aleksića.
Izvor: Detinjarije.com