„Kada smo zabranili mobilne telefone u školi svi su rekli da će biti nemoguće to sprovesti. Sada hodam hodnicima i trpezarijom i nigde ne vidim nijedan telefon. Više ne slušam mišljenja „stručnjaka“ o tome šta je moguće u školama, naročito kada je reč o ponašanju,“ piše na Tviteru Zek Grošel, američki nastavnik i autor bloga Education Rickshaw.
When we put a cell phone ban in place everyone said it would be LITERALLY impossible to enforce. I now walk the halls and cafeteria and see zero phones anywhere. I’m done listening to the “experts” when it comes to what’s possible in schools, especially when it comes to behavior.
— Zach Groshell (he/him) (@MrZachG) September 23, 2023
Mnoge njegove kolege prosvetni radnici podelili su ispod ove objave i svoja iskustva:
„Zabranila sam telefone u svojoj učionici i tražim od učenika da ih isključe na ulazu. Nijedno dete nije imalo otpor. Dvoje roditelja je pravilo veliku frku, a onda su im njihova deca objasnila da nemaju oko čega da se uzbuđuju,“ napisala je jedna nastavinca.
„Mi svakog jutra preuzimamo telefone i vraćamo ih đacima na kraju dana. Ako neko ne preda telefon, konfiskujemo ga na dve nedelje. Svi se drže ovog pravila, i odlično funkcioniše – retko se dešava da moramo nekome da oduzmemo telefon,“ piše drugi nastavnik.
„Zabranili smo ih u starijim razredima, i zapanjeni smo kako su lako deca to prihvatila. Mislim da su negde zahvalna što smo im postavili granice jer znaju koliko im telefoni oduzimaju pažnju,“ podelila je utisak nastavnica Bet Hoks.
„Mi smo prošle godine uveli zabranu, i jedine probleme pravili su stariji učenici koji su navikli da ih koriste. Ove godine je već bolje, a očekujem da će sledeće biti još bolje,“ piše Mišel Ridel.
„U našoj školi isto. Imali smo praktično nula problematičnih situacija,“ izveštava jedan nastavnik.
„Mi koristimo Yondr futrole koje zaključavaju telefone. Peta je nedelja škole, i imali smo samo tri telefona na času do sada – u pitanju su srednjoškolci.“
„Telefoni su zabranjeni na časovima u Floridi i iskreno jedva da ih ikada vidim. Zapanjujuće je! Organizovani pritisak da se telefoni uklone iz škole je učinio da sada imamo mnogo bolje uslove za učenje za sve,“ piše još jedan nastavnik.
„Naša škola je uvela pravilo „Škola bez telefona“ ove godine i odlično funkcioniše, piše nastavnica Dženifer B.
„U našoj školi pravilo je da su telefoni isključeni i zaključani u specijalnim ormarićima. Učenici ih uzimaju na kraju školskog dana. Odličan sistem, osim kada neki nastavnici pokušavaju da „budu kul“ i „prijatelji“ sa đacima i popuste im,“ piše nastavnica iz Teksasa.
„U našem okrugu uvedena je potpuna zabrana mobilnih telefona ove godine. Uspeh je neverovatan u mojoj školi, jer pravilo važi za sve, od direktora pa naniže,“ piše nastavnik iz Severne Karoline.
„Zašto bi bilo nemoguće? Praktično svaka škola u Ujedinjenom kraljevstvu je uvela zabranu. U školi u kojoj sam radio, onome ko bude uhvaćen sa telefonom, on se oduzima na dve nedelje i stavlja pod ključ. U drugim zemljama, poput Francuske, postoji zabrana na državnom nivou.“ piše jedan britanski nastavnik.
Sve je više škola i u Srbiji koje su zabranile korišćenje mobilnih telefona tokom nastave. Internim školskim pravilnicima predviđene su i kazne za učenike kod kojih nastavnik nađe mobilni telefon tokom časa. Direktori škola kažu da se na taj način sprečava ometanje nastave, smanjeno je digitalno nasilje, i poboljšana su postignuća učenika.
Kako smo objavili u avgustu, na zabranu mobilnih telefona u školama, z ovih razloga, pozvao je nedavno i Unesko, Agencija Ujedinjenih nacija za obrazovanje nauku i kulturu. Kako je navedeno u njihovom izveštaju Svetskog obrazovnog monitoringa za ovu godinu „postoje dokazi da preterana upotreba mobilnih telefona smanjuje obrazovni učinak i da previše vremena za ekranom može da ima negativne efekte na emocionalnu stabilnost dece“.