Novo istraživaje Unicefa pokazuje da oko 77 miliona novorođenčadi ne bude podojeno u prvom satu nakon rođenja, i da bi podsticanje blagovremenog podoja i kontakta „koža na kožu“ moglo značajno da smanji mortalitet novorođenčadi. Štaviše, bebe čije majke odlažu prvi podoj za više od 24 sata po rođenju, imaju 80% veći rizik od smrti nego bebe koje su podojene odmah.
„Predugo čekanje na prvi kontakt sa majkom nakon izlaska iz materice smanjuje bebine šanse za preživljavanje, ograničava stvaranje mleka i time uskraćuje bebi šansu da bude hranjena isključivo majčinim mlekom,“ rekla je Frans Bežin, viši savetnik za ishranu pri Unicefu. „Kada bi sve bebe bile prvih šest meseci isključivo dojene, svake godine bi bilo spaseno preko 800.000 života.“
Opasnostima od odloženog dojenja naročito su izložene bebe u Africi i Aziji, gde se dojenje ne ohrabruje dovoljno. Studija je pokazala da majke na Bliskom Istoku koje rađaju uz pomoć lekara, babica i medicinskih sestri ređe doje svoje bebe nego žene koje se porode u krugu rođaka i neškolovanih babica.
To je delom zato što u ovim zemljama i dalje opstaje mit da je mlečna formula jednako dobra kao i majčino mleko.
„Majčino mleko je bebina prva vakcina, prva i najbolja zaštita koju ona ima protiv bolesti i zaraza. Rani podoj može značiti razliku između života i smrti, budući da se polovina smrti dece mlađe od pet godina odnosi na novorođenčad,“ poručuje Frans Bežin.
Ujedinjene Nacije zbog toga, povodom Svetske nedelje dojenja koja je u toku, pozivaju žene da prave selfije tokom dojenja i dele ih preko društvenih mreža.
Izvor: Babble