U ovo doba godine ptići vrana uče da lete i pod budnim su okom svojih roditelja. Budući da ne umeju dobro i vešto da koriste krila, oni često padaju na obližnje drveće ili trotare. Prolaznike, pse i mačke odrasle vrane vide kao opasnost za svoje mladunce pa nastoje da ih zaštite, kažu stručnjaci

Piše Marko Prelević
Ako čitate tabloide ili tabloidne sajtove, mogli biste da pomislite da živimo u Hičkokovom filmu. Ne u “Psihu”, naravno, nego u “Pticama”. Kako prenose mediji, u Beogradu se u poslednjih nekoliko dana dogodilo nekoliko napada vrana i svraka na žitelje glavnog grada, pre svega u Zemunu i na Novom Beogradu, ali i na Zvezdari i na Bežanijskoj kosi.
Nije posredi nikakvo čarobnjaštvo, niti uticaj HAARP-a, objašnjavaju za Politiku stručni sagovornici, već redovna pojava u ovo doba godine – krajem maja i početkom juna – pošto ptice u tom periodu štite svoje mladunce.
“U ovo doba godine ptići vrana uče da lete i pod budnim su okom svojih roditelja. Budući da ne umeju dobro i vešto da koriste krila, oni često padaju na obližnje drveće ili trotare. Prolaznike, pse i mačke odrasle vrane vide kao opasnost za svoje mladunce pa nastoje da ih zaštite”, kazao je za Politiku ornitolog Goran Vesić, uz napomenu da ova vrsta ptice nije agresivna, ali da vrane jesu jako inteligentne.
Milan Ružić iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije navodi da ptice uglavnom napadaju kada su mladunci nisko u žbunju ili u nižim delovima krošnje drveta, te da odrasle ptice najpre snažnim gakanjem šalju znake upozorenja. Ovakvo zaštitničko ponašanje traje desetak dana, pošto su tada mladunci spremni za let.
“Ukoliko ptice uporno brane mlade, potrebno je poneti kišobran ili štap koji ćete držati iznad glave, ali ne da uzvratite udarac, već samo da uplašite pticu”, savetuje Milan Ružić, objašnjavajući da su ove ptice nekada živele u predgrađima, ali onda je grad stigao do njih.
Prema grubim procenama, u prestonici ima nekoliko hiljada vrana. Lekari kažu da vrane mogu ozbiljno da ozlede prolaznike i da povređeni moraju da se jave ambulanti, pošto treba primiti antitetanus.
Pravnici, inače, kažu da bi zbog povreda od ptica građani takođe mogli da tuže Grad Beograd, kao što to čine nakon ujeda pasa lutalica, pošto je grad dužan da ih hvata i zbrinjava. Ipak, u gradskoj upravi kažu da dosad nisu imali takav slučaj, a novinari Politike primećuju da bi i teško koji sudija pristao da razmrsi kolika je tačno šteta od napada svrake ili vrane.
Izvor: Nedeljnik
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Svako sedmo dete u Srbiji na evidenciji centara za socijalni rad
Na evidenciji centara za socijalni rad širom Srbije nalazi se oko 180.000 dece i mladih, što u statističkom prevodu znači da je država „treći roditelj” svakom sedmom detetu u našoj...
Četiri Užičanke spasile devojčicu iz reke Đetinje: Učinile smo ono što bi uradili svi da su bili na našem mestu
U restoranu, tik do reke Đetinje u centru Užica, deca su slavila rođendan. Zbog nepažnje i radoznalosti, u hladnu i nabujalu reku je upala šestogodišnja devojčica. Drugar njenog brata, dečak...
Trodnevna zabava: Upoznaj robote i igraj se sa njima – rezerviši termin za putovanje u budućnost!
Prva asocijacija na budućnost su roboti i baš zbog toga ne treba propustiti priliku da vi i vaši mališani...
“Guram dečja kolica na trotoaru, nailazi auto i trubi da se sklonim”
Da vozači u Beogradu ne vode računa o saobraćajnim propisima nije novost. Bahati vozači znaju čak i da nasred trotoara voze svoje automobile! Pojedine lokacije su zbog toga postale rizične...
Nema komentara.