Pušenje trudnica može da naškodi razvoju mozga fetusa, upozoravaju naučnici i pojašnjavaju da dim može oštetiti receptore u uhu.

Deca izložena dimu cigareta u materici i tokom ranog detinjstva imaju dvostruko veće izglede za gubitak sluha, tvrde japanski naučnici.
U okviru studije, proučeni su podaci 50.734 mališana rođena između 2004. i 2010. godine u Kobeu.
Njih oko četiri posto bilo je izloženo dimu u materici ili nakon rođenja, a oko jedan posto i u trudnoći i nakon rođenja.
Testiranje sluha sprovedeno je kad su mališani imali tri godine i utvrđeno je da je ukupno 4,6 posto njih imalo oštećenje sluha.
Izgledi za gubitak sluha bili su 68 posto veći ako su deca bila izložena duвanskom dimu tokom majčine trudnoće i za 30 posto veći ako su bili pasivni pušači nakon rođenja.
U slučajevima kad su bili izloženi dimu i tokom trudnoće i nakon rođenja izgledi za gubitak sluha povećavali su se 2,4 puta u odnosu na ostalu decu.
Ranija istraživanja pokazivala su da su odrasli pušači izloženi većem riziku gubitka sluha od nepušača, ali manje se znalo o tome kako izlaganje dimu tokom detinjstva ili trudnoće može utиcati na sluh novorođenčeta.
Pušenje trudnica može da naškodi razvoju mozga fetusa, upozoravaju naučnici i pojašnjavaju da dim može oštetiti receptore u uhu.
U svetu oko 68 miliona ljudi ima oštećenje sluha koje potiče iz detinjstva, navodi se u japanskoj studiji, koju prenose naučni portali.
Izvor: Klix.ba
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Nova studija ističe korist odloženog davanja antibiotika deci
Jedna od najtežih stvari u medicini je ne činiti ništa. Ovo je naročito tačno za pedijatriju, u kojoj mali pacijenti u proseku 6 do 8 puta godišnje obole od virusnih...
Predsednik Udruženja pedijatara Srbije: U nekom trenutku će biti potrebno da vakcinišemo i decu
“Britanski soj koronavirusa odgovoran je za trenutno duplo veći broj obolele dece nego pre mesec dana, ali teška klinička slika javlja se sa istom učestalošću kao i kod ostalih sojeva,...
Dr Marija Zdravković: “Mladi nakon preležane korone ne mogu da rade kontrolne zadatke”
Ima pacijenata koji nekoliko nedelja nakon što preleže dobiju simptome poput povišene temperature, dijareje, povraćanja, malaksalosti, bola u glavi, osipa na koži, bolova u kičmi, moždane magle. Sve ove simptome...
Kratkovidost u vreme korone: Zbog ekrana sve češće stradaju dečije oči
Sada kada deca zbog pandemije uglavnom školu pohađaju onlajn, a posle škole nastavljaju da igraju video igre i druže se...
Nema komentara.