Pravilna i blagovremena edukacija trudnica pomaže da one prevaziđu strah i steknu samopouzdanje, kaže babica Snežana Petrović, koja 36 godina radi ovaj posao.

„Na koja tri znaka prvorotka kreće u porodilište?“, pita babica Snežana Petrović okupljene trudnice u sali. Sve znaju odgovor kao iz topa.
Taj i još mnogo korisnih saveta i znanja buduće mame dobijaju tokom besplatnih psihofizičkih vežbi u okviru Škole roditeljstva, koje se već 21 godinu održavaju u beogradskom Domu zdravlja „Zvezdara“. Ovde trudnice na najlepši način uče prve korake roditeljstva, kako da najlakše prebrode porođaj i prve bebine dane kod kuće.
Mentalna priprema za porođaj
– Trudnice najpre pola sata rade laku gimnastiku, a onda uče o fazama porođaja, koje propratimo određenim tipom disanja. Važno je da se stvori uslovni refleks kako bi naučile da na kontrakcije i bol reaguju disanjem, jer se tako odvlači misao i kontrakcije su blaže. Pravilnim disanjem i beba ima dovoljno kiseonika – kaže babica Snežana Petrović, koja 36 godina radi ovaj posao.
Ona napominje da pravilna i blagovremena edukacija trudnica pomaže da one prevaziđu strah i steknu samopouzdanje.
Škola roditeljstva
U Domu zdravlja „Zvezdara“ organizovana je besplatna Škola roditeljstva, u kojoj trudnice mogu da dobiju savete kako da neguju bebu. Između ostalog, uče kako da doje novorođenče, kupaju i prepovijaju, a za savete uvek mogu da pitaju stručno osoblje.
– Trudnice nauče na koji znak treba da krenu u bolnicu, šta da rade kada počnu kontrakcije, kako da se ponašaju u svakoj fazi porođaja i tako olakšaju akušeru i babici – kaže Snežana.
Kada ginekolog odobri trudnici da pohađa vežbe, ona u šestom mesecu dolazi jednom nedeljno, u sedmom dva puta, a od druge polovine osmog i u devetom mesecu tri puta nedeljno.
6 tipova ponašanja na porođaju
Babica Snežana bavi se i poslom koji je kod nas počeo da se razvija 2012. godine, kada je edukovana prva generacija dula.
– Dula je pratilja na porođaju, koja trudnici daje podršku, ide s njom na porođaj i ostaje s njom i nakon rođenja bebe. Bodrim trudnicu da izdrži kontrakcije, skrećem pažnju kako treba da diše, masiram je po potrebi. Važno je da žena ojača i stekne samopouzdanje, da zna da može sama da se porađa, ja je samo bodrim – kaže Snežana.
M. Bulatović /Blic Magazin | Foto: Mitar Mitrović
Izvor: Žena
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Do kraja nedelje novogodišnji vaučeri za prestoničke mališane i zaposlene u obrazovnom sektoru
Prilikom jučerašnje posete Hali sportova „Ranko Žeravica”, Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Grada Beograda, izjavio je da će direktori škola i vrtića od danas moći da preuzmu novogodišnje vaučere za...
Infantilna amnezija – zašto se mnogi ljudi ne sećaju ranog detinjstva
Nova studija sa Triniti koledža u Dablinu, koja uključuje imunološke modele poremećaja iz autističnog spektra kod miševa, otkrila je iznenađujuću ulogu majčinog imunološkog sistema u modelu pristupa sećanjima na najranija...
Dvadeset godina operskog takmičenja “Lazar jovanović”
Kolarac će ponovo biti hram operske umetnosti gde će mladi takmičari pred uvaženim žirijem pokazati svoje umeće. Za vikend 11. i 12. novembra najveća operska smotra na Balkanu se odvija...
Nasilni prema detetu, a onda ga vode stručnjacima da ga ’poprave’
Autor: Katarina Đorđević Tokom prethodne godine Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu prijavljeno je 4.695 slučajeva nasilja nad decom. Statistika svedoči da je 23 odsto ovih mališana postalo žrtva...
Nema komentara.