Sezona povratka u školu je uzbudljiv ali i naporan period. Tu je kupovina školskog pribora, mnoštvo događaja kao i upoznavanje sa novim učiteljicama i učiteljima i okruženjem u učionici.
Tokom ovog perioda tranzicije, roditelji i staratelji takođe treba da rade na uspostavljanju komunikacije sa učiteljima svoje dece.
„Komunikacija, posebno proaktivna komunikacija, može umnogome smanjiti nesporazume u vezi sa zadacima, brigama učenika, izazovima, ocenama i više“, kaže Stejsu Lemb, učiteljica i blogerka za HuffPost. „Komunikacija takođe stvara povezanost i zajednicu, što na kraju omogućava učiteljima i roditeljima da najbolje odgovore na potrebe učenika.“
Istraživanja su pokazala da roditeljsko učešće u školskom iskustvu dece pozitivno utiče na njihov akademski, ponašajni i socijalno-emocionalni uspeh.
„Kada roditelji i učitelji uspostave partnerstvo na početku školske godine, roditelji imaju priliku da nauče kako mogu najbolje pomoći svojoj deci od samog početka. I roditelji mogu da podele važne informacije o svojoj deci, koje pomažu učitelju da bez problema uspostavi odnos, što dovodi do angažovanja, motivacije, samopouzdanja i uspeha učenika“, kaže Trejsi Perimen, autorka knjige „Elevating Futures: A Model For Empowering Black Elementary Student Success.“
Da bi pomogli u razvijanju ovakve vrste zdrave komunikacije i otvorenog razgovora, zamolili smo stručnjake za obrazovanje i razvoj dece da podele jedno pitanje koje preporučuju roditeljima da postave učiteljima svoje dece na početku školske godine. Evo šta su rekli:
Kako mogu pomoći svom detetu da uspe u vašoj učionici?
Paolo Graciano, profesor psihologije i istraživač u Centru za decu i porodice na Međunarodnom univerzitetu na Floridi, preporučio je da se pita: „Kako mogu pomoći svom detetu da uspe u vašoj učionici?“
„Ovim pitanjem učitelju dajete do znanja da ćete kao roditelj biti saveznik u na obrazovnom putu deteta“, objasnio je. „To je posebno važno ako vaše dete ima bilo kakve poteškoće u ponašanju, akademskom postignuću i/ili socijalno-emocionalnoj sferi.“
Takođe je preporučio iskazivanje pozitivnosti i zahvalnosti prema učiteljima. Pokušajte da im date vremena da se smeste u rutinu pre nego što zatražite dodatne sastanke ili iznesete neke molbe i zahteve.
„Početak školske godine je prilično haotičan, pa se potrudite da budete što korisniji kao roditelj u pogledu donošenja potrebnih stvari koje učitelji traže i prijavljivanja za volonterske aktivnosti, ako možete“, kaže Gracijano.
Pitati učiteljicu svog deteta kako možete najbolje podržati svoje dete korisno je i njoj i učeniku.
„Pogotovo u srednjoj školi, gde učenici imaju i do osam različitih predmeta, zahtevi za svaki od njih mogu postati preopterećujući za učenike i roditelje“, rekla je Lamb. „Ako roditelji mogu da pomognu učenicima da ostanu organizovani i da ih drže odgovornima, to će biti izuzetno korisno.“
Koji su protokoli bezbednosti u školi?
„Pitao bih učitelja svog deteta da li zna kakve su politike i protokoli škole u vezi sa bezbednošću – posebno oni koji se odnose na vršnjačko nasilje, unošenje oružja u školu i potencijalne incidente sa aktivnim napadačima“, kaže klinički psiholog Džon Mejer.
Važno je saznati da li škola i učiteljica vašeg deteta imaju pripremljen plan kako da zaštite svoje učenike u svetlu rastućih incidenata nasilja izazvanog oružjem.
„Značaj komunikacije roditelja sa školom i učiteljima je od suštinskog značaja za obrazovanje i blagostanje vašeg deteta“, objasnio je Mejer.
Kakav nivo podrške treba da pružam kod kuće?
Prema rečima Keti Karskaden, učiteljice prvog razreda iz Renoa, Nevada, roditelji mlađe dece takođe treba da pitaju kako najbolje mogu podržati svoje dete kod kuće.
„Ovo je važno pitanje zbog njihovih razvojnih sposobnosti u tako mladom uzrastu“, rekla je. „Učenicima osnovne škole će biti potrebna podrška u vidu uspostavljanja zdravih rutina spavanja, kao i akademska podrška poput zajedničkog čitanja. Najvažnije, mladoj deci je potrebna emocionalna podrška iz okoline da bi se osećala samopouzdano i prijatno u školi svakog dana.“
Ako vaše dete ide u srednju školu, ovo je takođe pitanje koje treba postaviti njegovim nastavnicima.
„Meni je ovo vreme adolescencije veoma važno za učenje samopouzdanja i preuzimanje veće odgovornosti“, kaže je Erin Kastiljo, specijalni nastavnik u srednjoj školi u zalivskom području Kalifornije. „Želimo zdravu ravnotežu između dopuštanja tinejdžerima da preuzmu inicijativu u vezi sa akademskim obavezama, ali da i dalje imamo roditelje koji su spremni da uskoče i pruže podršku ako stvari krenu u negativnom smeru.“
Na koji način ova škola radi na stvaranju gostoljubivog okruženja?
„Rekao bih da roditelji treba da pitaju učitelje: ‘Kako podržavate i podstičete individualne razlike/raznolikosti kod učenika?'“, kaže Mejer. „Koje aktivnosti, programe, kurseve ili vanškolske aktivnosti imate da ponudite učenicima različitih profila i interesovanja?“
On veruje da je dobrodošlo okruženje ključni deo svake dobre škole, pa roditelji treba da podstaknu nastavnike da razvijaju inkluzivnu zajednicu.
„Predugo u istoriji obrazovanja, roditelji su pristupali školskom životu svog deteta nedovoljno zainteresovano – smatrajući da je odgovornost škole ne samo obrazovati dete, već i socijalizovati ga, podučiti građanskom vaspitanju, dobrom ponašanju, vrednostima, zrelosti, odgovornosti i tako dalje“, rekao je Mayer. „Škole nisu imale resurse ili misiju da izvrše sve ove razvojne zadatke za decu. Rezultat je da mnoga deca ne dobijaju upustva i savete u ovim ključnim veštinama iz bilo kog izvora.“
Kakve veštine očekujete od mog deteta?
„Neka pitanja koja bih preporučila su vezana za akademski uspeh vašeg deteta“, kaže Perimen. „Kakve veštine očekujete da moje dete poseduje kad uđe u učionicu prvog dana? Kako mogu pomoći svom detetu da se pripremi za učenje sadržaja koje planirate da predajete? Koje resurse preporučujete da koristim kako bih pomogao/la svom detetu? Kako izgleda poželjan rezultat kada moje dete vežba ove veštine? Kako ću znati da li je moje dete sposobno da pređe na vežbanje druge veštine?“
Preporučila je postavljanje ovih pitanja, kao i svih relevantnih dodatnih pitanja kako biste pronašli besplatne resurse, kao i strategije i alate koji će pomoći vašem detetu da zadrži korak sa drugom decom.
Koji je vaš pristup podučavanju različitih tipova učenika?
„Mislim da je veoma važno postaviti pitanja koja se odnose na socijalnu prilagođenost vašeg deteta u učionici“, kaže Perimen. „Drugim rečima, postavite pitanja koja će vam pomoći da razumete strategije učitelja za upravljanje različitim socijalnim situacijama u učionici.“
Preporučila je postavljanje pitanja poput: „Koji je vaš pristup učenju dece sa temperamentom poput temperamenta mog deteta – stidljiv, hrabar, pričljiv, itd…?“, kao i onih sa drugačijim temperamentima, kako biste videli hoće li moći da upravljaju konfliktima između vašeg deteta i drugih. Takođe je predložila da pitate: „Kako uključujete interesovanja učenika u proces učenja?“
Kako mi kao roditelji možemo da vam pomognemo ove godine?
„Najvažnije pitanje koje treba postaviti je: ‘Kako mi kao roditelji možemo da vam pomognemo ove godine?'“, kaže edukacioni psiholog Rina B. Patel.
Ona i drugi stručnjaci koji su razgovarali sa HuffPost-om preporučili su da jasno stavite do znanja da ste deo njihovog tima i da delite iste ciljeve kao i učitelj.
„Učenje je saradnički rad“, kaže je Vera Ahija, autorka knjige „KINDergarten: Gde je dobrota važna svakog dana“ i sama učiteljica. „Učitelji sarađuju sa učenicima, kolegama, administracijom i roditeljima/starateljima. Zajedno radimo kako bismo osigurali da svako dete dobije najbolje moguće obrazovno iskustvo.“
Koji je najbolji način da vas kontaktiramo?
„Najvažnije pitanje se odnosi na komunikaciju“, kaže konsultantkinja za komunikaciju Lora Frederiks. „Ono što bi trebalo da pitamo odmah je: ‘Kao što znate, pojaviće se stvari o kojima bismo želeli da vas pitamo. To je nama veoma važno, kao što smo sigurni da je i za vama. Koji je najbolji način da vas kontaktiramo – pozivom ili porukom – i možemo li imati vaš broj?'“
Ustanovljavanje međusobno otvorenog načina komunikacije omogućava roditeljima i učiteljima da budu na vezi kada se pojavi nešto važno – bilo da se radi o bezbednosti škole, vršnjačkom nasilju, promenama u nastavnom planu, akademskom postignuću ili izazovima mentalnog zdravlja. Ne morate pitati na napadan način, već možete iskreno izraziti svoju nameru i utvrditi odgovarajući protokol za kontaktiranje učitelja i odgovarajuću učestalost.
Izvor: Detinjarije.com