Roditelji, prvi put, neće morati da čekaju duge redove kako bi sakupili neophodne “papire” za upis.

Roditelji u Beogradu ubuduće neće morati da čekaju duge redove kako bi sakupili neophodne “papire” za upis dece u vrtiće.
Upis u vrtiće počinje 9. maja i trajaće do 20. maja, a prvi put roditelji neće morati da obilaze šaltere kako bi pribavili neophodne dokumente, saznajemo u gradskoj upravi. U 17 predškolskih ustanova slobodno je 6.950 mesta, od kojih je 5.109 u jaslama i 1.584 u vrtićima. Broj mesta je, u odnosu na prošlu godinu, manji za 1.550. Na listi čekanja se nalazi oko 5.000 mališana.
6 tajni vaspitačica zbog kojih deca više slušaju njih nego vas
Na upis u jasle već čeka 2.980 beba i oko 2.000 dece vrtićkog uzrasta. Najteža situacija je u Novom Beogradu, gde je “ispod crte” ostalo 800 dece, u Zemunu – 748 dece, Vračaru – 680 najmlađih…
Najmanje dece na upis u obdanište čeka u Sopotu i Barajevu, po desetak. Situaciju dodatno otežava i to što u pojedinim predškolskim ustanovama uopšte nema mesta u vrtićima. Tako za mališane od tri godine nema nijedno slobodno mesto na Vračaru i u Borči, dok ih je u Kotežu tek osam.
Roditelji, prvi put, neće morati da čekaju duge redove kako bi sakupili neophodne “papire” za upis. Sve neophodne dokumente razmenjivaće institucije međusobno, kako je propisano Zakonom o opštem upravnom postupku. Osim vremena, to će značiti i uštedu u kućnom budžetu, jer neće morati da plaćaju takse za uzimanje dokumenata kao što su izvod iz matične knjige rođenih, potvrda iz PIO fonda o radnom stažu…
Zašto vrtići ne treba da liče na škole
U gradskoj upravi kažu da će roditelji preko gradskog portala i aplikacije “Upis u vrtić” moći da popune zahtev, unesu svoje i matične brojeve dece i proslede ga predškolskoj ustanovi. Zahtev dalje ide državnoj ustanovi, koja elektronskim putem šalje obrazac M-4 iz PIO i izvode, dokumenti se obrađuju i zahtev automatski ide na rang-listu.
Roditelji će imati mogućnost da lično popune dokumenta, a predškolska ustanova će pribavljati uverenja po službenoj dužnosti.
Privatni vrtići
Roditelji čija deca budu odbijena u državnom vrtiću mogu konkurisati za upis u privatna obdaništa, uz subvenciju grada. Kod privatnika je prošle godine upisano oko 5.000 mališana, a iz gradske kase se plaća 80 odsto od utvrđene ekonomske cene od 27.700 dinara.
Izvor: Yumama
U vrtić se ne ide da bi se pokazali nova garderoba i skupa igračka
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: PREDŠKOLCI
Inficirano ili u izolaciji više od 700 vaspitača
Među zaposlenima u 60 predškolskih ustanova širom Srbije, od početka novembra do sada, više je od 700 zaraženih ili u izolaciji zbog sumnje na virus korona, a kovid pozitivnih radnika...
Ministarstvo: Potvrde o radu nisu potrebne za vrtiće
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja saopštilo je da roditelji za sada, s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, nisu u obavezi da donose u vrtić potvrdu o obaveznom radu na...
U vrtiće se vraća mera iz maja – roditelji će dokazivati da moraju na posao
Nakon juče održanog sastanka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, na kom su s predstavnicima Ministarstva razgovarali članovi Odbora za predškolsku delatnost sindikata “Nezavisnost”, odlučeno je da se vrate...
Roditelji, bez brige: Nauka pokazala da vrtići nisu izvor zaraze virusa korona
Novo istraživanje Univerziteta Jelj otkrilo je da dečiji vrtići nisu povezani sa širenjem zaraze koronavirusa, ukoliko se poštuju sve sigurnosne mere. Istraživanje je sprovedeno u 57 hiljada dečijih vrtića širom...
Nema komentara.