Vrlo je neobično kako nakon vrlo društvenog leta preko nedelje odjednom nema gotovo više nikoga napolju. Parkići tonu u sivilo vremena, ljudi se sada ipak nešto malo više šetaju, ali – zašto je dečja igra stala samo zato što je napolju veme za jaknu?
Nemojte to dozvoliti i sa svojim klincima uvek provedite bar sat vremena napolju, a evo i zbog čega…
1. Jesenji imunitet
Pedijatri i svi zdravstveni radnici uglas će istaći sve blagodeti boravka na svežem vazduhu – kretanje napolju detetu omogućuje da se nadiše svežeg vazduha koji će povoljno uticati na njegove disajne puteve (nosići se brže odčepe, sluznica se ne isušuje kao u toplom, suvom vazduhu što dovodi do zgušnjavanja sluzi… ), bolje im radi krvotok i celi nervni sistem, a o blagodetima aktivnosti i umora da i ne govorimo.
I sam kašalj brže će se smiriti ukoliko dete u pluća unosi svež, a ne suv, ustajali vazduh, a ukoliko tom prilikom date detetu da se malo poigra, da dotakne tlo, skuplja jesenske plodove s poda (orahe, kestene), razbacuje lišće, jer i sva ta spoljna prljavština u sebi ima čitav niz dobrih bakterija (mikrobakterija iz tla i vazduha) koje takođe utiču na podizanje detetovog imuniteta, odnosno stvaranje otpora na brojne bolesti (alergije, dijabetes, multipla skleroza, crevne bolesti …).