
Do sad smo pričali o važnosti pravilne komunikacije u dečijem odrastanju. Svakako da u životu postoje situacije u kojima dođe do neprikladne komunikacije ili jednostavno do prekida komunikacije. Važno je da mi kao roditelji svojim razgovorima i ophođenjem svakodnevno dajemo primer deci kako treba pravilno komunicirati ali i šta raditi kad dođe do problema u komunikaciji. Deca često imaju problem koji se ogleda u tome da se u razgovoru sa drugarima nisu dobro razumeli, onda dolazi do svađe i do prekida komunikacije. Dešava se da i između nastavnika i deteta često dolazi do nerazumevanja u komunikaciji, posledica toga mogu biti kazne i ukori. U PR-u se ovakve situacije zovu krizne situacije, i da moguće je da svi mi, pa i naša deca budemo u takvoj situaciji. Za firme i javne ličnosti koji predstavljaju sebe javnosti, postoje ustaljena pravila kako se treba ponašati u kriznim situacijama. Problemi u komunikaciji javljaju se kod dece i mu smo tu im pomognemo da nađu rešenje i odreaguju na pravi način.
Nerazumevanje u komunikaciji
Svi mi imamo neko svoje okruženje to jest publiku kojoj se svakodnevno obraćamo i predstavljamo. Postoje situacije kada u nekom našem predstavljanju, razgovoru, dođe do toga da nas druga strana nije razumela ili nas je razumela na pogrešan način. Deca često dolaze u ovakve situacije sa svojim drugarima, rezutat toga je da posle neprimerene komunikacije dolazi do prekida. Deci treba objasniti da, ako je do prekida komunikacije došlo zbog nerazumevanja, stvari ne treba na tome da se završe. Važno je decu stimulisati da shvate šta je problem i da pokušaju da ga reše. Ne treba odmeravati snage u razgovoru, ko je pobednik a ko gubitnik, ko je ponosan a ko nije. Bitno je da se problem u komunikaciji koji je nastao reši a rešiće se ako se opet započne nova komunikacija.
Neprimerena komunikacija
Ponekad kad se sa nekim ne razumemo i ne slažemo dođe do neprimerene komunikacije ili svađe. Deci se to svakodnevno dešava. Važno je da dete nauči kako da se ponaša u takvim situacijama. Poneka deca usvoje obrazac istog ponašanja i važe za nekog sa kim se žargonski rečeno „ne treba kačiti“ jer taj neko ume da svađom i pogrdnim rečima reši problem. E pa nije tako, ružna reč je nekad ubojitija od bilo kog oružja, ne kaže se džaba da lepa reč gvozdena vrata otvara. Dete treba da usvoji obrazac da u situaciji kad sa nekim uđe u raspravu pokuša mirno i staloženo da brani svoj stav ali ako druga strana i dalje ne odustaje od neprimerene komunikacije da onda u tom trenutku treba prekinutu komunikaciju, sačekati da se stvari smire i pokušati da se na lep način pravilnom komunikacijom prevaziđe svađa i problem u komunikaciji.
Loša slika o nekome
Mnoga deca među drugarima postaju popularna i ta popularnost ih vodi ka tituli vođe u svom okruženju. Neki od njih su popularnost stekli pravilnom komunikacijom i predstvaljanjem sebe na ispravan način a mnogi nisu. Dešava se da neko ko želi da bude popularan pokušava da na neprimeren način to postane. Jedan od načina je da takvo dete pokuša da stvori lošu sliku o nekom drugaru za kog misli da mu je konkurent. Ukoliko u tome uspe, tada nastaje veliki problem za to dete o kome se stvara loša slika. Takvo dete je izloženu podsmehu, začikavanju i dete se obično povlači u sebe, postaje nesigurno. Sve to dovodi do narušavanja samopouzdanja. Detetu treba objasniti da loša slika o njemu nastala upravo zbog toga što ono poseduje kvalitete i da ne treba da dozvoli da neko ismejava njegove kvalitete i talente, jer to nije način na koji se stiče popularnost. Najvažnije je detetu povratiti samopouzdanje uz objašnjenje da se za ljudima koji poseduju kvalitete i talente uvek „dizala prašina”.
Prevazilaženje problema
U mnogim kriznim situacija često ste čuli onu čuvenu rečenicu „Bez komentara“, ovde ćemo svakako imati komentar koji glasi: svaki problem u komunikaciji rešava se sticanjem samopozdanja u prezenotvanju svojih kvaliteta i talenata.
Autor: Dragana Nikolić, Dipl. Ecc. Spec. PR
Izvor: Detinjarije.com