Sasvim je jasno da je sa razvojem i modernizacijom društvenih mreža, roditeljstvo preraslo u“ podeliteljstvo“. Sve više roditelja ne može da odoli a da ne prokomentariše nešto iz svog dnevnog roditeljskog iskustva na nekoj od društvenih mreža..

Na putu do zubara vaše dete je povraćalo –sledi status o najgorem danu u zadnjih mesec dana. Slika vaše bebe kad konačno zaspi i komentar – “mali anđeo spava”. Sve i da niste jedan od tih roditelja, sigurno svakodnevno viđate slične statuse, tvitove i slike dece.
Pravljenje rijalitija od sopstvenog života je lakše nego ikad. “Podeliteljstvo“ je nadohvat ruke, ali da li samo zbog te pristupačnosti, treba posegnuti za njim?
Poslednje istraživanje univerziteta Mičigen, otkrilo je da je više od polovine roditelja svesno i prednosti i mana podizanja dece na društvenim mrežama. Pri tome se misli na sve, od slatkih fotografija do molbe za savet kako se izboriti sa svojim malim čudovištima.
A sa druge strane, većina roditelja izlaže javnosti svoje roditeljstvo baš u nadi da će im to pomoći u roditeljstvu, bez bojazni da bi odsustvo privatnosti moglo da napravi više štete nego koristi.
S jedne strane, društveni mediji danas mogu biti veoma korisni, a sa druge strane, neki su zabrinuti da podeliteljstvo može predstavljati sigurnosni rizik za decu.
Lako je razumeti popularnost deliteljstva. Deljenje informacija i fotografija na društvenim mrežama je vid komunikacije. A to je baš ono čega su roditelji uvek sa manjkom vremena željni.
Nije čudno što tinejdžeri beže sa društvenih mreža čim se njihovi roditelji uključe. Eto recimo taj Fejsbuk: roditelji su sve do puberteta čitavih 11 godina nekažnjeno delili privatnost svoje dece a da nikog nisu pitali. Tako da deca dolaze u virtuelni svet gde nemaju nikakav način da sami izgrade svoje virtuelno ja – oni su već tu, ali kroz vizuru svojih roditelja.
“U vreme kada su deca dovoljno stara da koriste društvene medije sami, mnogi već imaju digitalni identitet kreiran za njih od strane njihovih roditelja”, kaže Sara Dž. Klark, saradnik istraživač na Univerzitetu u Mičigenu, Odeljenju za pedijatriju, i još dodaje: “S jedne strane, društveni mediji danas mogu biti veoma korisni, a sa druge strane, neki su zabrinuti da podeliteljstvo može predstavljati sigurnosni rizik za decu. “
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Maja Uzelac: Ljudi se čude što se toliko radujem svojoj deci
Sreća je pored mora, bez dece ...u zagrljaju voljene osobe, letnjeg dana - kažu rezultati istraživanja. Jbg videla sam na instagramu. Dobitak u osećaju sreće od bivanja s romantičnim partnerom,...
Zašto današnja deca ne žele da odrastu?
Piše: Jovana Papan, Politički nekorektan vodič za roditelje Da li današnja deca pokušavaju da izbegnu odrastanje? Džin Tvendži, američki psiholog i autorka knjige "I-generacija: Zašto današnja super-povezana deca rastu u...
Iva Gajić, SBB kompanija: Zašto je EON platforma najbolji izbor za bezbrižno detinjstvo?
Detinjstvo ste proveli na malim ekranima i ta ljubav vas je vodila kroz život. Kada te shvatili da su mediji ono čime želite da se bavite, iako je poznato da...
Memedović: ekološku borbu gubimo jer decu nismo naučili pravom odnosu prema prirodi
Bitku za zaštitu životne sredine građani Srbije vode na ulici jer nisu naučili decu ispravnom odnosu prema prirodi, rekao je Jovan Memedović, novinar i autor serijala Savim prirodno, na 36....
Nema komentara.