“Naša deca dobijaju jasnu poruku da im se ništa neće desiti osim slave na društvenim mrežama, a naši nastavnici se boje za zdravlje i život”

Foto: Freepik
Učenik koji je napao moju koleginicu, i ranije je pravio probleme. Ja sam ga jednom izbacila sa časa i njegov tata je ubrzo došao sa advokatom u školu.
Ovako za Telegraf počinje priču koleginica profesorke Tehničke škole u Trsteniku, koju su đaci pre nekoliko dana napali i izmakli joj stolicu.
Kako kaže, probleme pravi ista ekipa đaka, ali se profesori osećaju kao da su im ruke vezane.
– O pravima učenika stalno se priča, a niko ne govori o njihovim obavezama. Niko im ne kaže da moraju poštovati svoje nastavnike, kao i jedni druge. Osećamo se potpuno nezaštićeno – dodaje ona.
Napadnuta profesorka, koja je i njena drugarica, se oseća užasno. Kaže da je psihički bol jako veliki.
– Ona je non stop u kući, sa svoje dvoje maloletne dece. Isključila je telefon i otvorila bolovanje. Rekla mi je da joj je jako teško i da ne zna kada će se vratiti. Profesori su zgroženi – priča njena koleginica za Telegraf.rs. Kako kaže, o pravima učenika stalno se priča, a niko ne govori o njihovim obavezama.
– Niko im ne kaže da moraju poštovati svoje nastavnike, kao i jedni druge. Osećamo se potpuno nezaštićeno – dodaje ona.
Meštani Trstenika takođe su u šoku. Pričaju nam da je napadnuta profesorka nedavno bila teško bolesna i da se verovatno još oporavlja.
– Operisala je tumor. Jako nam je žao što je ono doživela. Ogorčeni smo kao ljudi – komentariše jedan meštanin za Telegraf.rs.
Podsetimo, incident nasilja nad profesorkom se dogodio pre nekoliko dana. Direktor škole je rekao da su pokrenute sve disciplinkse mere protiv učenika koji su učestvovali, snimali i delili snimak po društvenim mrežema.
Profesorka je trenutno na bolovanju. Nema fizičke povrede, ali događaj ju je duboko potresao.
“Prosvetarima dati status službenog lica”
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije traži da se prosvetnim radnicima dodeli status službenih lica.
“Uprkos svim apelima i analizama da nepoštovanje učitelja u svim nivoima obrazovanja vodi gaženju tradicije, a pre svega porodičnih vrednosti, došli smo do toga da se svakodnevno suočavamo sa gnusnim scenama nasilja. One nisu samo verbalne, jer smo kao društvo već prihvatili ružne reči i vređanje, kao način komunikacije, sada su pesnice postale jedini jezik. Poput profesorke u Mladenovcu, pre nekoliko godina ili koleginice u Trsteniku ovih dana, slavimo nasilje i nasilnike. Naša deca dobijaju jasnu poruku da im se ništa neće desiti osim slave na društvenim mrežama, a naši nastavnici se boje za zdravlje i život”, piše u saopštenju Unije sindikata
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije je, kako dalje navode u saopštenju, više puta tražila promene obrazovnih zakona i pravilnika; insistirala da se problemi ne razvodnjavaju, nego rešavaju; predlagala, čak i vodila veliku akciju: “Stop nasilju u školama”.
Jelena Stefanović
Izvor: Telegraf
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Intervju, Bojana Vojnović: Pustite dete da pogreši i da preuzme odgovornost za svoj život!
Bojana Vojnović je predstavnica generacije mladih koji znaju šta sadašnje vreme zahteva u profesionalnom smislu - da se stalno menjaš, učiš, razvijaš, da...
Pristup tehnologiji u školama nije nikakav čarobni napitak od koga će deca bolje učiti
Tokom proteklih deset godina munjevite ekspanzije tehnologije u školama, nastavnici i uprave škola dovoljno često su svedoci površne upotrebe tehnologije da znaju da pristup tehnologiji sam po sebi nije nikakav...
Uvodi se nacionalna čitanka “u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta”
Među 60 zakona koliko ih je usvojeno na prvom i poslednjem jesenjem zasedanju Skupštine Srbije 26. oktobra usvojen je i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, kojim se...
“Kako je na nebu, učiteljice? Borim se, ali neću izdržati”: Svetlana je učiteljica koja radi sa decom obolelom od raka,
"Kako je na nebu učiteljice? Ja se borim, ali mislim da neću izdržati". Ovo je jedino pitanje na koje učiteljica Svetlana Ateljević (57) iz Beograda nije imala odgovor, a ono...
Nema komentara.