Kada da odbijete bebu od dojke? Mada po stoji mnogo činjenica i osećanja koje treba uzeti u obzir, o tome morate sami da odlučite. U međuvremenu razmislite o sledećem:
Oni prvi dani dojenja, kada ste za svaki podoj bili na mukama, kada ste na negu bolnih bradavica trošili isto onoliko vremena koliko i na dojenje ili uzalud čeka li da vam mleko nadođe, sada su daleko iza vas. Danas je dojenje rutinska stvar, nešto što možete da radite žmureći (a ponekad verovatno i radite) . Čini vam se kao da ste oduvek dojili i, na neki način, voleli biste da možete zauvek da dojite. Istovremeno se možda pitate da li je došlo vreme da prestanete s dojenjem.
Kada da odbijete bebu od dojke? Mada po stoji mnogo činjenica i osećanja koje treba uzeti u obzir, o tome morate sami da odlučite. U međuvremenu razmislite o sledećem:
Činjenice. Ovu ste čuli već mnogo puta: ka da je u pitanju dojenje, uvek je bolje išta ne go ništa, mada stručnjaci preporučuju da se beba doji najmanje godinu dana, a posle toga onoliko dugo koliko to i mama i beba žele. Čekanje do prvog rođendana znači da beba koja se nikada nije hranila mlečnom formu lom može da pređe direktno s majčinog mleka na kravlje, što je svakako prednost.
Ne žuri vam se da odbijete bebu od dojke, a ni beba ne pokazuje želju da prestane sa sisanjem? Ne postoje činjenice koje stoje na putu nastavku dojenja u drugoj ili trećoj godini, pa i posle toga. Samo ne zaboravite da je deci koja su stalno u pokretu potrebno više belančevina, vitamina i drugih hranljivih materija nego što majčino mleko može da im obezbedi i da zbog toga moraju da jedu više čvrste hrane i da piju kravlje mleko. Ukoliko nastavite s dojenjem, a beba spava s vama u krevetu i noću često poseže za bradavicom, ipak imajte na umu sledeće upozorenje: mada se dojenoj deci uglavnom ređe kvare zubi nego deci koja se hrane iz flašice, bebe koje noću sisaju (što im u ovom uzrastu nije više potrebno) mogu dobiti karijes, naročito kada im se u ishranu uvedu ugljeni hidrati. Iako je rizik daleko manji nego kada beba noću pije iz flašice, potencijalnu opasnost treba izbeći potpunim ukidanjem noćnih obroka.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto je za bebu dobro hodanje BOSIH NOGU?
Ukoliko situacija to dozvoljava, pustite ih. Hodanje bosih nogu ima mnogo prednosti po zdravlje vašeg deteta. Da li ste čuli da...
Pet aktivnosti koje unapređuju moždane funkcije kod beba
Magazin Parents navodi pet aktivnosti koje mogu doprinijeti razvoju moždanih funkcija kod beba, a koje istovremeno...
Šta je dijeta za plodnost i da li zaista funkcioniše?
Kada pokušavate da zatrudnite i proširite porodicu, želite da učinite sve što je u...
Trudnoća: Želja za hranom i gađenje – zašto nam se ukus promeni?
Scena u kojoj muž trudnice usred noći istrčava s mantilom ogrnutim preko...
Nema komentara.