Kada vam nije potreban imunološki sistem, on ima običaj da se potpuno isključi

Imunitet nam slabi jer smo previše čisti

Engleski imunolozi tvrde da je moderno društvo postalo toliko opsednuto čistoćom, da više uopšte ne dolazimo u kontakt sa mikrobima vrlo bitnim za naš imunološki sistem. Oni zato preporučuju da pojedemo hranu koja je pala na pod, da imamo psa u kući, kao i da se ljubimo, a sve to da bismo sprečili pojavu alergija. Kad bebi padne cucla na pod, majka bi trebalo da je očisti svojom pljuvačkom, a potom da je vrati u bebina usta, tvrde lekari.

Deca danas sve više boluju od alergije

Danas deca u zapadnim zemljama imaju sve više alergija, boluju od astme, intolerancije na određenu hranu, kao i od polenske groznice. Kada telo naiđe na nepoznatu supstancu, imunološki sistem počne da radi prekovremeno i da napada organizam u tom procesu. Samo u prošloj godini, broj obolelih od alergija povećao se za 8 procenata i lagano se povećava iz godine u godinu.

Naučnici tvrde da je najjednostavniji način da nam imunološki sistem dobro radi, da prenosimo klice između članova porodice. To podrazumeva i vraćanje cucle detetu u usta, čak iako je ispala.

– Ako roditelji odmah uzmu cuclu i sterilišu je ili je zamene čistom, dete automatski ima veću šansu da dobije ekcem ili astmu. Ali, ako je vi svojom pljuvačkom dezinfikujete i vratite detetu u usta, to ga zapravo štiti od alergija. To se dešava jer oni imaju bolje razvijene bakterije u ustima i stomaku i to ih štiti – rekao je profesor Ruk.

On je takođe savetovao da nabavite psa, jer oni unose dobre bakterije u dom, a koje se potom prenose na ukućane kada ga maze. Osim toga, profesor Ruk preporučuje da se ljubimo, da pojedemo komad hrane koji je pao na pod, kao i da se šetamo seoskim predelima. On je istakao i da su antibakterijski sapuni jako loši, jer je telo onda uvek na oprezu.

Morate jačati imuni sistem

– Kada vam nije potreban imunološki sistem, on ima običaj da se potpuno isključi. Ono što se dešava u moderno vreme je da on nikada ne miruje u potpunosti i bori se sa nečim potpuno neškodljivim, kao što je polen ili krzno komšijske mačke. Tako onda dobijate probleme sa alergijama – rekao je profesor Ruk.

Jako je bitno biti izložen bakterijama koje održavaju imunološki sistem zdravim i koje ga uče da se nosi sa dobrim bakterijama.

– Vi dobijate te bakterije od majke kada se rodite i putem majčinog mleka. Carski rez, hranjenje na flašicu i antibiotici imaju jako loš efekat na organizme koji žive u stomaku. Ovo je potpuno drugačiji oblik higijene, za razliku od onog kada su u pitanju virusne infekcije i grip. Njih možete sprečiti ako stavite ruku na usta kada kijate i operete ruke posle duvanja nosa. Higijena treba da bude logična i razumna i moramo biti svesni da je prenošenje mikroba preko ukućana dobra stvar – istakao je profesor Ruk.

Srpski lekari ne savetuju obrok s poda

Lekari u Srbiji smatraju da preporuke engleskih imunologa nisu primenljive na našem području, kao i da je ovakav način razmišljanja o imunom sistemu postao trend na zapadu.

– Tvrdnje da je dobro jesti sa poda je postao opšti trend na zapadu. Naravno, ne valja preterivati ni živeti u previše sterilnim uslovima. Jako je bitno prati ruke i kupati se svakodnevno, ali postoje slučajevi gde se ljudi tuširaju i po nekoliko puta dnevno. Topla voda i hemija isušuju kožu, a to slabi njen odbrambeni mehanizam. Što se tiče života sa kućnim ljubimcima u kući i za to su mišljenja podeljena. Ali je sigurno da postoje drugi faktori koji utiču na pojavu astme kod dece. Kada majka puši u trudnoći, kada se ne ispira dobro veš od praška, manjak zelenih površina i neadekvatna ishrana najviše utiču na pojavu astme. Najbolje je jačati imunitet kroz dnevno unošenje 500-600 grama voća i 300 grama povrća dnevno – savetuje lekar specijalista, primarijus doktor Petar Borović.

Tamara Vujović

Izvor: Blic žena

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Psihoterapeut Milivojević: Dečiji zaključci, temelj logičkog sistema

Jedna od tema kojih se dotakao tiče se usađenih obrazaca koje svi mi dobijamo tokom odrastanja u porodici i koliko ti usvojeni obrasci utiču na naše kasnije odnose i posao.

17 godina života kroz fotografije – „Majka kao kreator“

Fotograf Eni Vang napravila je projekat u kom je 17 godina fotografisala svog sina

Dete je počelo da udara druge u vrtiću. Šta je razlog i kako to da rešite

Mala deca ne mogu baš sasvim da razumeju uticaj svog ponašanja na druge. Zato je važno da mu objasnite da kada udari drugo dete, ono se ne oseća lepo..

Zašto deca imaju više očevih gena

Svaki roditelj je tehnički doprineo polovinom gena genomu dece, otprilike 60 procenata tatinih gena je ekspresivnije od maminih.

Zabrinjavajući rezultati male mature: Đaci iz 60 odsto okruga u Srbiji ispod proseka

Učenici iz čak 60 okruga u Srbiji imaju ispodprosečna postignuća na sva tri testa završnog ispita, pokazuje izveštaj o realizaciji junske male mature koji je uradio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img