Kako da prespava noć? Saveti neuronaučnice koja je stručnjak za bebin san

Pronikla je u ritam spavanja novorođenčadi i zna kako ga roditelji mogu iskoristiti da bi deca imala dobar san.

Poli Mur je direktorka Centra za istraživanje spavanja pri kalifornijskom institutu za klinička ispitivanja u San Dijegu i pisac knjige „Prirodno rešenje za bebin san“. Pronikla je u ritam spavanja novorođenčadi i zna kako ga roditelji mogu iskoristiti da bi deca imala dobar san. Nema bolje osobe da da savet roditeljima koji muku muče sa bebom koja „neće da spava“.

Najčešće greške koje roditelji prave kad je reč o bebinom spavanju

Prvo je Murova ove probleme iskusila na svojoj koži. Njena ćerkica joj je zadavala mnogo muke svojim neurednim snom i silne je knjige iščitala i lekare konsultovala kako bi rešila taj problem. A onda je jednog dana shvatila da njena beba postaje pospana oko 90 minuta nakon buđenja, što se poklapalo sa naučnim saznanjima o bioritmu. Razvila je strategiju koja je dremku od obaveze pretvorila u svrhovit čin i upalilo je. Od tada pomaže mnogim roditeljima sa sličnim problemima.

- Advertisement -

Evo njenih saveta za uspešno uspostavljanje ritma bebinog spavanja:

Bebe imaju 90-minutne cikluse budnosti

Najbolji trenutak za uspavljivanje bebe mlađe od tri meseca je 90 minuta nakon poslednjeg buđenja. Obično tada beba počinje da gubi pažnju, gleda u daljinu, ispušta drugačije tonove. Kod starijih beba ciklus je duži, ali su znaci isto, a uočava se i nespretnost.

Roditelji često za pospanu bebu misle da je gladna.

Naravno, beba će prihvatiti hranu, ali to nije ono zbog čega plače. To čak može zbuniti bebu koja neće umeti da pravi razliku između pospanosti i gladi, i koja može postati gojazna.

Kako da vaša beba prespava celu noć u nekoliko koraka

Kada poremetite bebin ritam spavanja, san se skraćuje

Ako nakon 90 minuta niste u mogućnosti da bebi obezbedite priliku za spavanje, kasnije će beba teže zaspati i lošije spavati. Bebin unutrašnji časovnik se raštimuje i može se desiti da se probudi posle samo 10 minuta.

Ako beba propusti dremku, morate joj posvetiti više pažnje

Ako ste negde gde beba ne može da spava, recimo na venčanju, morate joj tokom perioda koji bi inače provela spavajući pružiti više pažnje – nošenja i ljuljuškanja, do sledećeg perioda budnosti. Samo budite u toku sa time koji je period u toku i znaćete šta je bebi potrebno.

Beba nema „tešku narav“ već je hronično umorna

Roditelji su skloni da neispavanost bebe, koja može biti hronična, proglase za lošu narav. Beba koja ne spava dovoljno ne može uživati ni u jednoj aktivnosti. Današnje bebe, naučnici su izračunali, spavaju manje sati dnevno od beba iz 50-ih godina. Utvrđena je veza između hronične nenaspavanosti i poremećaja pažnje (ADHD).

- Advertisement -

Sedam najboljih trikova kako da uspavate bebu

Premorene bebe manje spavaju

Ako bebu držite budnom preko dana, teško će moći da zaspi kad padne noć. Što je beba duže budna, sve je joj je teže da se opusti i postane dremljiva. U toku noći će se buditi, i ako vam se devetomesečno dete budi dva-tri puta u toku noći, to znači da je verovatno premorena i da nije spavala dovoljno preko dana.

Što više spavanja danju, to više spavanja noću

Ovo je paradoks koji ima veze sa REM fazama, posle kojih sledi buđenje. Kod premorenih beba dolazi do buđenja pre ulaska u novi ciklus. Naspavana deca imaju bolje prelaze između faza sna.

 

Bebama je potrebno od 16 do 18 sati sna dnevno

Novorođenče u toku dana dremne oko pet puta, a sa pet meseci spava dva ili tri puta po danu. Posle prve godine bebi ostaje jedno spavanje preko dana.

San poboljšava bebino pamćenje i učenje

Ne brinite se da će vaša beba propusti nešto ako mnogo spava. Neispavanost će samo smanjiti sposobnost učenja i pamćenja. Takođe, u snu „čistimo“ mozak od nepotrebnih informacija.

Podredite svoj raspored njenom snu ako želite srećnu bebu

Mnogi roditelji se osećaju „zarobljenim“ nakon rođenja deteta, jer ono toliko spava da ne mogu da izlaze koliko bi želeli. Međutim, ako ignorišu ritam bebinog sna, imaće dete koje loše spava i trpeće i beba i oni.

- Advertisement -

Prevela: Jovana Papan

Izvor: Van Winkles

7 neprijatelja bebine dremke

spot_img

Najnovije

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Najbolje edukativne igračke za uzrast 5-10 godina: Pametna zabava za radoznale umove

Edukativne igračke za uzrast 5-10 godina treba da budu prilagođene dečijem razvoju i interesovanjima, podstičući logičko razmišljanje, kreativnost i motoriku

Sve više očeva u Italiji uzima roditeljsko odsustvo

U odnosu na pre 10 godina - sve je veći broj očeva u Italiji koji se odlučuju da iskoriste svoje pravo na roditeljsko odsustvo nakon rođenja deteta

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img