Kako fokusiranje na prošlost sprečava da postanemo najbolja verzija sebe?

Čeprkanje po prošlosti neće promeniti prošlost. Štaviše, ako traćite vreme razmišljajući o onome što se već dogodilo, samo ćete imati još više problema u budućnosti.

Evo nekoliko načina na koje koncentrisanje na prošlost može da vas spreči da budete najbolja verzija sebe:

Propuštate sadašnjost. Ne možete da uživate u sadašnjosti ako vam je um stalno zaglavljen u prošlosti. Propustićete nova iskustva i nove prilike da slavite radosti današnjice ako vam pažnju odvlači sve ono što se već dogodilo.

- Advertisement -

Ako živite u prošlosti ne možete se na odgovarajući način pripremiti za budućnost. Nećete jasno definisati svoje ciljeve ili biti motivisani da stvorite promenu kada veliki deo vas ostaje zaglavljen u prošlosti.

Fokusiranje na prošlost remeti vam veštinu odlučivanja. Kada imate nerazrešene probleme iz prošlosti ti konflikti zamagliće vam razmišljanje. Nećete moći adekvatno da donosite zdrave odluke o onome što je najbolje za vas danas ako ne možete da prebrodite nešto što se desilo juče.

Foto: Unsplash/Ephraim Mayrena

Život u prošlosti ništa ne rešava. Ponavljanje istih scenarija u glavi i fokusiranje na sve ono što više ne možete da kontrolišete ništa vam neće rešiti.

Neprestano razmišljanje o prošlosti može da dovede do depresije. Čeprkanje po negativnim događajima budi negativne emocije. A kada se osećate tužno veće su šanse da ćete prizvati još više tužnih sećanja. Fokusiranje na prošla vremena može da bude začarani krug koji vas drži zaglavljene u istom emocionalnom stanju. Romantiziranje prošlosti – filozofija trava je zelenija u tuđem dvorištu – nije od koristi. Lako je ubediti sebe da ste se osećali srećnije, samouverenije i potpuno bezbrižno u stara dobra vremena. Ali velike su šanse da preuveličavate koliko je nekada bilo dobro. Isto tako možete da preuveličavate koliko je sadašnja situacija loša.

Fokusiranje na prošlost loše utiče na vaše fizičko zdravlje. Neprestano razmišljanje o negativnim događajima povećava nico upale u vašem telu, sudeći prema istraživanju iz 2013. godine koje su obavili istraživači na Univerzitetu Ohaja. Stalno razmišljanje o prošlosti može da poveća rizik od srčanih bolesti, raka i demencije.

Izvor: Odlomak iz knjige „13 pravila mentalno jakih ljudi“ – Ejmi Morin

spot_img
spot_img

Najnovije

Maxi upozorava na prevaru: Na udaru posebno ova kategorija kupaca

Kompanija Delez Srbija saopštila je da ne stoji iza ovog oglasa

TIŠINA TAMO! DECA VOLE КNJIGE

Taj polet, zanos, nadahnuće, ta lepota čiste igre tako jednostavno govori jednu veoma, veoma, veoma važnu istinu: Deca vole knjige! Deca hoće da čitaju. Deca hoće da stvaraju. Decu interesuje kultura. Кada neko ima vremena za njih.

Osmaci, počinje prijava trećeg predmeta za završni ispit

Učenici osmog razreda imaju mogućnost da biraju jedan od pet predmeta koji će polagati na trećem testu u okviru završnog ispita

Tumačenje zakonske regulative u osnovnom obrazovanju

Roditelji često nisu dovoljno upućeni u zakonske regulative koje regulišu osnovno obrazovanje, što može dovesti do nesporazuma i neslaganja sa odlukama koje donosi škola. 

Influenseri kao novi mediji – kako i koliko utiču na medijsku pismenost mladih

Platforma #BoljiOnline otkriva kako i koliko utiču na medijsku pismenost mladih

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img