Kako je Doli Parton reformisala obrazovanje i obezbedila 100 miliona knjiga za mališane

Poznata kantautorka primer je kako se svojoj zajednici treba odužiti na najbolji način - ulaganjem u decu i obrazovanje.

Godine 1990, čak 34% srednjoškolaca u rodnom gradu Doli Parton, Sevijervilu u Tenesiju, napuštalo je školovanje pre maturiranja. Te godine, učenici završnih razreda pozvani su na okupljanje u Fondaciji Dolivud, koju je osnovala legendarna kantri kantaurotka. Svako od njih zamoljen je da izabere svog školskog patnera, i rečeno im je da će, ukoliko oboje maturiraju, Doli Parton lično uručiti oboma po ček na 500 dolara. Kao rezultat ove akcije, te godine procenat odustajanja spao je na 6%, i ostao na istom nivou do danas.

Nakon uspeha ovog programa partnerstva, Parton se posvetila rešavanju problema u obrazovanju koji nastaju još u prvim razredima škole, kada su učenici na različitim razvojnim nivoima. Fondacija Dolivud počela je da plaća dodatne pomoćnike nastavnika u svakom odeljenju prvih razreda u sledeće dve godine, a škole su obećale da će, ukoliko se ovaj sistem pokaže uspešnim, posle probnog perioda same nastaviti sa njim.

- Advertisement -

Tokom istog perioda, Parton je osnovala Biblioteku mašte 1995. godine. Cilj je bio da deca iz njenog gradića, naročito ona iz siromašnih porodica, koja nemaju iste uslove tokom odrastanja, dobiju podršku koja će im omogućiti da lakše idu u korak sa svojim bogatijim vršnjacima. Zahvaljujući Biblioteci mašte, svako dete u okrugu Sevijer dobija na poklon svakog meseca po jednu knjigu poštom, od rođenja pa do polaska u predškolsko. Ono što je počelo kao inicijativa u njenom rodnom mestu, danas se proširilo na celu Ameriku, Australiju, Kanadu i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Svoju stomilionitu knjigu Doli Parton donirala je 2018. godine u Kongresnoj biblioteci. Bio je to primerak njene knjige „Šareni kaput“, posvećene njenom ocu, koji nikad nije naučio da čita i piše.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img