Kako je Doli Parton reformisala obrazovanje i obezbedila 100 miliona knjiga za mališane

Poznata kantautorka primer je kako se svojoj zajednici treba odužiti na najbolji način - ulaganjem u decu i obrazovanje.

Godine 1990, čak 34% srednjoškolaca u rodnom gradu Doli Parton, Sevijervilu u Tenesiju, napuštalo je školovanje pre maturiranja. Te godine, učenici završnih razreda pozvani su na okupljanje u Fondaciji Dolivud, koju je osnovala legendarna kantri kantaurotka. Svako od njih zamoljen je da izabere svog školskog patnera, i rečeno im je da će, ukoliko oboje maturiraju, Doli Parton lično uručiti oboma po ček na 500 dolara. Kao rezultat ove akcije, te godine procenat odustajanja spao je na 6%, i ostao na istom nivou do danas.

Nakon uspeha ovog programa partnerstva, Parton se posvetila rešavanju problema u obrazovanju koji nastaju još u prvim razredima škole, kada su učenici na različitim razvojnim nivoima. Fondacija Dolivud počela je da plaća dodatne pomoćnike nastavnika u svakom odeljenju prvih razreda u sledeće dve godine, a škole su obećale da će, ukoliko se ovaj sistem pokaže uspešnim, posle probnog perioda same nastaviti sa njim.

Tokom istog perioda, Parton je osnovala Biblioteku mašte 1995. godine. Cilj je bio da deca iz njenog gradića, naročito ona iz siromašnih porodica, koja nemaju iste uslove tokom odrastanja, dobiju podršku koja će im omogućiti da lakše idu u korak sa svojim bogatijim vršnjacima. Zahvaljujući Biblioteci mašte, svako dete u okrugu Sevijer dobija na poklon svakog meseca po jednu knjigu poštom, od rođenja pa do polaska u predškolsko. Ono što je počelo kao inicijativa u njenom rodnom mestu, danas se proširilo na celu Ameriku, Australiju, Kanadu i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Svoju stomilionitu knjigu Doli Parton donirala je 2018. godine u Kongresnoj biblioteci. Bio je to primerak njene knjige „Šareni kaput“, posvećene njenom ocu, koji nikad nije naučio da čita i piše.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Da li je u redu da čitate poruke svoje dece?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan „da“ ili „ne“. Starost, okolnosti i drugi faktori značajno utiču na donošenje ove odluke.

Plata za „baka servis“ – da li je to dobar način da se pomogne roditeljima?

U Švedskoj je donet Zakon prema kom će roditelji moći da deo svog plaćenog odsustva sa posla zbog deteta prenesu na drugo lice, čime bi bake i deke mogli da dobiju "platu" za čuvanje unuka

Nađite još 16 sati u danu da se izglačate i ne strašite svijet tim vašim potrebama, draga gospođo

Nisi baš najbolje društvo socijalnim radnicama. Tvoj bivši muž je stigao na vrijeme. Divanio je. Nije ni ljut ni ogorčen nije uplašen... Ne treperi kao ti.

Dopis Ministarstva školama koje su štrajkovale: „Zabranjeno je obaveštavati roditelje da deca ne dolaze u školu i pozivati ih na proteste“

Ministarstvo prosvete uputilo je Dopis direktorima srednjih i osnovnih škola u Srbiji, a u vezi sa obustavom rada do koje je, prema rečima ministarke, došlo u oko 35% škola u Srbiji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img