Koliko je loše ako roditelji igraju igrice na mobilnom telefonu umesto da gledaju kako njihova deca grade kule u pesku ili da ih ohrabruju dok se pentraju i ljuljaju na konopcu?

Najnovija studija pokazuje da ovaj tip ponašanja šteti odnosima roditelja i deteta te vodi do problema u ponašanju kod dece.
Deca bez odgovarajuće podrške ili pažnje roditelja odrastaju frustrirana i hiperaktivna, pokazala je studija koju objavljuje časopis Paediatric Research. Oni se dure, cvile i imaju izlive besa, upozoravaju istraživači nakon provedenog istraživanja tokom kojeg su pratili ponašanje 181 para roditelja i njihove dece starosti do pet godina.
Tokom šestomesečnog razdoblja roditelji su izveštavali o svojoj upotrebi medija i opisivali ponašanje dece.
U gotovo svim slučajevima vreme provedeno uz „spravice“, čak i ako je to bilo samo jednom dnevno, prekidalo je kvalitetnu komunikaciju roditelja i deteta. I majke i očevi primetili su kako su ovi prekidi uticali na detetovo ponašanje i povećali njihov vlastiti nivo stresa.
Ovakve situacije predstavljaju raširenu realnost života u 21. veku. Roditelji su se navikli da se okrenu elektronskim sredstvima kako bi „napravili pauzu“ pa tako, na primer, američki roditelji provedu najmanje devet sati dnevno gledajući televiziju ili surfujući na računaru, tabletu ili pametnom telefonu.
Ako su još roditelji nezadovoljni svojom porodičnom situacijom ili društvenim životom, još se više priklanjaju digitalnoj tehnologiji, dodatnim igricama i slično. Neki roditelji koriste „gadgete“ kako bi se „odmakli“ od dece, čak i ako ona mole za njihovu pažnju.
– Direktan kontakt i komunikacija s detetom moraju biti u središtu – navodi se u studiji.
Istraživači predlažu da se odvoji određeno vreme tokom kojeg se neće koristiti „gadgeti“ te predlažu roditeljima da u parku radije koriste novine nego mobilni telefon, jer prema njihovim saznanjima to manje narušava odnose s decom nego lrazgovori ili surfovanje po mobilnom telefonu.
Izvor: Danas
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Samopoštovanje i samoispoljavanje – sržne potrebe svakog deteta
Naše detinjstvo ne mora da bude savršeno da bismo bili u dovoljnoj meri dobro prilagođeni odrasli...
Autonomija – osećaj da smo dovoljno bezbedni da smelo iskoračimo u svet
Autonomija je sposobnost da se odvojimo od roditelja i funkcionišemo nezavisno kao i drugi ljudi naših godina. To je sposobnost da napustimo roditeljski dom, stvorimo vlastiti život, identitet, te vlastite...
Više od 60% dece ima poremećaj govora, a sve više ih govori mešavinom srpsko-engleskog jezika
Više od 60 posto dece ima poremećaj govora, osam puta više nego pre 50 godina, kada nam tableti i pametni telefoni nisu bilo u toj meri dostupni. Deca progovaraju sve...
Privilegovanost: kad roditelji ne postavljaju realistične granice
Privilegovanost je "životna zamka" koja čini da se osećate posebnim. Takođe,niste sposobni da prihvatite realistične (odmerene) granice u životu....
Nema komentara.