Ova „nova“ vrsta tate je onaj koji ostaje kod kuće ili radi skraćeno kako bi se starao o deci, vodio ih u školu i na vanškolke aktivnosti. Da su se vremena promenila pokazuje i to da se, kada su oba roditelja na poslu puno radno vreme, briga o deci i domu deli sve ravnomernije.
To je, svakako, pred muškarce stavilo i neke nove izazove – kako pomiriti poslovne obaveze sa onim kod kuće. Svaki deseti otac radi više od 50 sati nedeljno i poslodavci nisu mnogo voljni da izlaze u susret porodičnim ljudima, pa jedna studija pokazuje da trećina očeva dece uzrasta 4-5 godina, ne uspeva da izbalansira poslovne i porodične obaveze. Ova studija, objavljena u “Žurnalu za porodična pitanja” (Journal of Family Issues) je utvrdila da očevi koji su pod pritiskom i stresom zbog velikih očekivanja na poslu i kod kuće više koriste grube disciplinske mere i manje su pažljivi prema deci.
Zašto ovi dečaci ne slušaju mamu, već samo tatu?
Dr Amanda Kuklin, jedan od autora istraživanja, smatra da poslodavci moraju da pruže više fleksibilnosti zaposlenim očevima.
A kako zaista izgleda biti moderan tata? Evo priča nekoliko australijskih očeva koji uspešno menjaju imidž očinstva:
Šon Florens je tata i projektni menadžer u australijskoj građevinskoj firmi. Radi do 55 sati nedeljno, a istovremeno je neophodan u kući jer decu podiže sa suprugom koja je vlasnica PR agencije. Zahvaljujući dobrom progamu za roditelje u firmi, uspeva da provodi vreme sa ćerkama i da dolazi po njih u vrtić i školu. “Poslodavci moraju da budu prilagodljivi jer će inače izgubiti dobre radnike,” objašnjava on.
Šon ustaje u 5.40, ide u teretanu i zatim budi ćerke i daje im doručak. Uveče ih kupa i sprema im odeću za sutrašnji dan. Sa ženom deli i kućne poslove – pranje sudova i odeće, ribanje kupatila – i vodi ćerke na gimnastiku i plivanje. Pomaže im oko domaćih zadataka i čita im pred spavanje. Tada mu pričaju kako su provele dan, što njemu najviše znači: “Tako saznajem o čemu razmišljaju i šta rade. To naše “privatno” vreme je najdragocenije,” kaže on.
“Volim svoju decu. Sramota je da neko zasnuje porodicu i onda veruje da muškarac može da dolazi i odlazi kad poželi. Nijedan od mojih prijatelja se tako ne ponaša. Danas to više nije uobičajeno, kao kad sam ja bio mali i kad je jedina dužnost oca bila da nas vodi na fudbal.”
Šon takođe smatra da je važno da ga ćerke vide kako radi kućne poslove – pranje i peglanje – jer će tako usvojiti stav da je to nešto što očevi rade.