Biti roditelj je najlepša i verovatno najteža stvar u životu. Cilj svakog roditelja je da odgaji dobro, obrazovano i zdravo dete.

Piše: Milanka Petrova
Živimo u svetu brze, preterano obrađene i zapakovane hrane, teško je da se uspostave zdrave navike u ishrani, pogotovu kod dece, ali nije nemoguće. Masna, slana hrana prepuna kalorija koju deca jedu u kombinaciji sa ozbiljnim nedostatkom fizičke aktivnosti uzrokuje prekomernu težinu i gojaznost, koja kasnije može da dovede do drugih zdravstvenih tegoba.
Zbog toga je veoma važno da se zdravi obrasci u ishrani razviju u najranijem životu, što dovodi do dugotrajne koristi. To može da bude veliki izazov i u njegovom sprovođenju može da bude poteškoća, ali evo 3 saveta kako motivisati decu da jedu zdravu hranu.
Sa zdravim navikama počnite još u hranilici za bebe
Bebe koje započnu život jedući zdravu hranu izrastaju u odrasle ljude sa dobrom osnovom za ishranu. Mnogi nutricionisti preporučuju roditeljima da sami pripremaju hranu za svoju decu, a ne da svoje bebe hrane industrijski pripremljenom hranom, koja je često puna skroba, šećera, aditiva ili mesnih filera. Hrana za bebe napravljena kod kuće omogućava bolju ishranu po niskoj ceni. Priprema hrane za bebe nije teška. Jednostavno poparite ili lagano skuvajte zdrave sastojke po vašem izboru, od šargarepe do graška, krompira, jabuka ili krušaka i onda od njih napravite pire.
Budite dobar uzor vašoj deci
Deca imitiraju svoje roditelje u svemu što rade. Ishrana i navike u jelu nisu izuzetak. Ukoliko ne želite da vaše dete jede brzu hranu, ni vi takođe ne bi trebalo da je jedete. Izbegavajte kupovinu grickalica i druge obrađene i zapakovane hrane i nemojte je držati u svom domu. Mnoge nove grickalice se pakuju samo za decu. One su zapakovane u ambalažu veselih boja i „zabavne“ su da se jedu. Dolaze u modernim oblicima koji se poklapaju sa sadržajima iz filmova i sa televizije. Najgori deo od svega je to što se one zapravo promovišu kao dobar izvor vitamina i minerala. Kompanije koje proizvode grickalice su sada u mogućnosti da dodaju par zdravih sastojaka i nezdrava hrana se onda zamaskira u zdravu i roditelji misle da kupuju nešto što je dobro za njihovu decu. Kada neki proizvod ima neograničen rok trajanja, koliko on uopšte može da bude dobar za vas? Aditivi i konzervansi su u najvećem delu zamenili vredne nutriente. Upotreba sveže, cele hrane, direktno iz prirode je jedini način da detetu pružite ishranu koja mu je stvarno potrebna.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURA ISHRANE
Prijavite se za novi besplatan vebinar “Šta nam jedu deca?”
Portal Detinjarije već 10 godina aktivno se bavi promocijom zdravije ishrane dece, a kroz časopis i radionice Kuvajmo s decom, sa našim gastro urednikom Nenadom Gladićem – Lepim Brkom, podstičemo...
Prijavite se za besplatan vebinar “Šta nam jedu deca?”
Portal Detinjarije već 10 godina aktivno se bavi promocijom zdravije ishrane dece, a kroz časopis i radionice Kuvajmo s decom, sa našim gastro urednikom Nenadom Gladićem - Lepim Brkom, podstičemo...
Kako smo u našoj kući rešili problem probirljivosti u jelu
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Pre nego što sam dobila decu, naravno, imala sam samopouzdanje i roditeljsko umeće i mudrost jer sam kao psiholog i kao neko ko...
Dr Perišić: Pileća džigerica zdrava za decu, ostale pune teških metala
Pojedini nutricionisti pileću džigericu nazivaju čak i otrovom zbog visokog sadržaj holesterola i masti, dok oni starijeg kova tvrde da je odlična za krvnu sliku i da je treba davati...
Supruga i ja imamo osmomesečnu bebu i redovno joj sami pripremamo hranu. Par puta smo joj davali kupovne kašice, ali i to izbegavamo da radimo. Samo kada je baš neka situacija da nismo u mogućnosti da pripremimo hranu, tada otvorimo kupovnu kašu. U svakom slučaju, poslušaćemo Vaš savet i nastojati da ga se što temeljnije pridržavamo.