Verovatno već znate za činjenicu da se male bebe prilično dobro snalaze u vodi. Devet meseci provele su plivajući u amniotskoj tečnosti tako da je voda za njih prirodno okruženje.
Međutim, ta sposobnost brzo se gubi i svake godine mnogo male dece strada od davljenja, pa je učenje deteta da pliva potencijalna preventiva za ovakve tragedije.
Kako piše sajt Fatherly, postoji nekoliko tehnika učenja bebe da pliva, a stručnjaci preporučuju da se izbegne korišćenje plutajućih pomagala. Ona detetu daju lažnu sigurnost, i postoji mogućnost da prvi susret sa vodom bez njih izazove kod deteta paniku.
Za osnove preživljavanja u vodi, razmotrite veoma efikasnu, iako za roditelje zastrašujuću tehniku „samoodržanja“ koja je stotine hiljada beba uzrasta od 6 meseci pa naviše naučila da mlataraju nožicama, plutaju na leđima i čekaju pomoć, čak pre nego što nauče da puze. Međutim, ova tehnika „snađi se sam“ je dobra za rizične situacije, ne i za uživanje u brčkanju.
Kako naučiti vašu bebu da pliva
Ipak, i ako želite da vaša beba postane pravo delfinče, i za to postoje tehnike. Prvi korak je da učinite da se vaše dete opusti pod vodom. To oboje može da preplaši, ali samo detetu je dozvoljeno da to i pokaže. Vaš posao kao odraslog (žao nam je), jeste da sve to predstavite kao zabavu. Probajte sledeće: brojite do 3 i dunite detetu u lice. Dete će instiktivno da zadrži dah i napravi smešnu grimasu. U tom trenutku nakratko ga potopite i izvucite iz vode, obrišite mu lice, nasmejte se i pohvalite ga. Posle nekoliko rundi ovoga, uz neke plutajuće igračke, dete će se postepeno navići na potapanje.
Što je vaša beba mlađa kad ovo radite to je veća šansa da će instinktivno praviti plivajuće pokrete ručicama i nožicama. Što su stariji, više ćete morati da ih učite. Da ih naučite pokretima nogu, neka plutaju na leđima dok im je glava naslonjena na vaše rame, a vi hodajući unazad pomerajte njihove noge na ispravan način. Kod učenja pokreta ruku, postavite ih da plutaju na stomaku podupirući ih odozdole, i pomerajte ih kroz vodu dok je neka interesantna igračka isped njih, tik izvan domašaja.
Izvor: Detinjarije.com
Kako “izlečiti” strah od vode