Kako ostati hladne glave kada dete besni?

Upravo od reakcije roditelja zavisi kako će se ove situacije u budućnosti rešavati i kako će dete naučiti da se nosi sa ovom burnom emocijom.

dragana aleksicPiše: Dragana Aleksić

Koliko god dečji bes bio neprijatan za roditelja upravo od njegove reakcije zavisi kako će se ove situacije u budućnosti rešavati i kako će dete naučiti da se nosi sa ovom burnom emocijom.

- Advertisement -

Da bi roditelj ostao „hladne glave“ kada je dete u stanju besa, važno je da zna šta se zapravo dešava u detetu, da prepozna svoje reakcije na dečji bes i kako da adekvatno postupi.

Hajde prvo da razumemo kako nastaje bes.

Spoljni faktori

Postoji čitav niz razloga zašto dete može da oseti ovu emociju, i ona uvek kreće iz osećaja bespomoćnosti. Što je dete mlađe, to su tantrumi (napadi besa) češći i burniji. Ovo su najčešći uzroci:

  1. nezadovoljene fiziološke potrebe (umor, glad, žeđ, potreba za toaletom, pregrejanost)

2.prestimilusanost čula (previše ljudi, buke, šarenila, previše zahteva – ajde, pokaži ovo, ono, ajde sad recituj…)

3.neusaglašenost želje i mogućnosti (frustracija kada dete pokušava nešto da uradi, a zbog uzrasta i motoričkih sposobnosti još uvek ne može)

- Advertisement -
  1. „ugroženo“ dostojanstvo i samopoštovanje (kada je osujećeno u postizanju cilja, izloženo nepravdi … – kod dece starije od 4 godine)

„Unutrašnji faktori“

Sledeća stvar koju treba znati je da je bes emocija koju je najteže kontrolisati, jer se tada „udružuju“ adrenalin, kortizol i kateholamin, što za razultat daje burnu reakciju. Upravo zahvaljujući ovom miksu hormona, bes ujedno daje i veliku fizičku snagu koja progresivno raste ako se na njega neadekvatno odreaguje. To je jedan od glavnih razloga burne reakcije u kojoj se dete bacaka na sve strane i to može da potraje čak i do 20-30 minuta! (obratite pažnju na deo teksta o „koka kola efektu“)

Sada je jasno da malo dete ne može svesno da utiče da se ovaj „hormonski proces“ zaustavi i da je to zapravo zadatak roditelja.

spot_img

Najnovije

Pitaju me kako, nakon dva karcinoma, podnosim neizvesnost onog „Šta ako…?“

Zastrašuje me scenario koji dolazi iz onog mog starog dela koji veruje da je briga način da se zaštitim. I podsetim sebe da postoji mnogo raznih načina da zaštitim sebe, osim brige. Autor: Ljiljana Milić

ZAVRŠNI ISPIT: Podsetnik na najvažnije – od ponedeljka polaganje

Završni ispit se polaže u ponedeljak, utorak i sredu, 23, 24. i 25. juna

UNICEF: Od ključnog značaja jačanje podrške roditeljima – od najranijeg uzrasta dece

Novi izveštaj osvetljava važnost ulaganja u programe podrške roditeljima od najranijeg uzrasta dece kroz međusektorsku saradnju i održivo finansiranje

Srpski Karibi – skriveno jezero u netaknutoj prirodi Fruške gore

Slikovito nazvano srpskim Karibima - ovo jezero nalazi se na samo 2 sata vožnje od Beograda i sat od Novog Sada

Kako putovanja oblikuju karakter dece

Za decu, svako novo putovanje je avantura. Bilo da je u pitanju more, selo kod bake, planina, drugi grad ili čak odmor kod prijatelja – svako pomeranje iz svakodnevnog okruženja nosi sa sobom promenu, izazov i priliku za rast.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img