OVE DADILJE SE VISOKO CENE U CELOM SVETU
O britanskom koledžu Norland koji se nalazi u gradu Bat (grofovija Somerset), dosta se govorilo u martu 2014. kada je negdašnja studentkinja, 43-godišnja Marija Tereza Turion Boralo postala dadilja britanskog princa. Koledž Norland već 126 godina školuje elitne dadilje, koje su regularno angažovane u britanskoj kraljevskoj porodici. Tako su norlandske dadilje odgajale svu decu Elizabete Druge, njene unuke i praunuke.
Imati u porodici dadilju sa Norlanda je izrazito prestižno pa je zato za njima prava jagma i nezaposlenost im uopšte ne preti. Potražnja je tolika da je u poslednjih pet godina broj polaznica uvećan sa 100 na 250.
Obuka u ovoj prestižnoj ustanovi nije jeftina – preko 14.000 funti sterlinga (oko 16.000 evra) po godini. Ali zato čim završe koledž, mogu da biraju između u proseku šest ponuda, i to ne samo u V. Britaniji nego u raznim zemljama Evrope, Amerike, na Bliskog i Dalekog istoka…
Usluge norlandske dadilje se dobro plaćaju. Godišnja zarada dostiže 75.000 funti odnosno 86.000 evra.
OSTAJU LEJDI U SVIM OKOLNOSTIMA
Po čemu se te dadilje toliko ističu? Kada je Emili Vord 1892. godine prva u V. Britaniji počela da se bavi razradom programa za vaspitanje i obrazovanje dece, osnovala je Norlandski koledž, a osnovni cilj joj je bio da od dadiljanja napravi uvaženu profesiju.
Da gazde koje ih unajmljuju ne bi mešale dadilje sa slugama – sobaricama, kuvaricama, služavkama itd. – Emili je osmislila uniformu za svoje učenice. Današnje dadilje je i dalje nose s ponosom.
Braon šeširić, bež haljina, bele ili braon rukavice, kaput od tvida, braon cipele s niskom potpeticom – norlandska dadilja se nepogrešivo prepoznaje. Njeno odelo simboliše visok kvalitet i istorijske vrednosti viktorijanske epohe.
I dan-danas se pred učenice Norlanda stavljaju posebni zahtevi u pogledu ponašanja. Osim zabrane pušenja, upotrebe alkohola i narkotika – što se podrazumeva – zabranjena im je žvakaće guma, da slušaju muziku na slušalice i da jedu i piju u hodu.
Elitne dadilje ne smeju da kupuju brzu hranu kao i da posećuju restorane u kojima se prodaje takva hrana.
Ne smeju da prelaze ulicu van pešačkog prelaza niti da koriste mobilni telefon idući ulicom. Ta ograničenja nisu izmišljena tek tako. Dadilje moraju biti svesne toga da one svojim štićenicima predstavljaju primer za ponašanje. Njihov zadatak je da im usađuju lepe manire!
ZNAJU TEKVONDO, VOZE KAO DŽEJMS BOND, BORE SE PROTIV SAJBER KRIMINALA
Trogodišnji program školovanja dadilja ide u korak s vremenom. Kad završe Norland, spremne su na sve izazove koje sobom nose surova realnost današnjice i posao u porodicima svetskih moćnika.
Bogati i slavni kada unajmljuju dadilju ne računaju na to da će se ona samo s decom igrati, crtati, čitati i šetati. Ona treba da zaštiti svog štićenika od svake opasnosti uključujući terorizam, kidnapovanje ili uporne paparace.
Zato školovanje uključuje kurs borilačkih veština, pre svega tekvondo. Instruktori iz specijalnih službi buduće dadilje uče osnovama samoodbrane, ponašanju u vanrednim situacijama, suočavanju s napadačem uz pomoć improvizovanih sredstava.
Pored toga, važan deo programa je kurs ekstremne vožnje – dadilje treba da vladaju ekstremno brzom vožnjom po svim vremenskim uslovima, da savladavaju prepreke i ne gube kontrolu nad automobilom na klizavom terenu.
U suštini dadilja iz Norlanda je prvoklasan telohranitelj otporan na stres sa veštinama nindže i Džejmsa Bonda.
Norlandske dadilje se razumeju i u sajber bezbednost. Dužne su da nadziru da njihovi štićenici ne postanu objekat pažnje nepoznatih na internetu.
ŠIJU, PEKU, LEČE
Pored ovih uobičajenih veština, buduće dadilje savladavaju osnove tradicionalnog obrazovanja. Uče istoriju, književnost, filozofiju, sociologiju, dečju psihologiju. Proniču u sve nijanse emocionalnog i socijalnog razvoja dece u raznim uzrastima.
Takođe uče osnove medicine, osobenosti funkcionisanja organizma deteta; zatim kulinarstvo i dijetologiju. Norlandska dadilja može spremiti savršeno izbalansirano, zdravo jelo za dete bilo kog uzrasta, kao i da mu ako zatreba ukaže medicinsku pomoć.
Kulinarske veštine su na tako visokom nivou da će norlandska dadilja bez problema spremiti sve đakonije za goste na dečjem rođendanu.
Još ih uče da šiju odeću, organizuju slavlja, hrane bebe na flašicu, uspavluju ih, kupaju, uče na nošu, menjaju im pelene, prepoznaju prve simptome bolesti. Sa starijom decom se igraju, crtaju, vajaju, bave se muzikom i intelektualnim razvojem i tako dalje i tome slično.
VEŽBAJU NA ROBOTIMA I MNOGO VOLE DECU
Prilikom školovanja, ideja je da se obuka što više približi realnim uslovima. Recimo, kada vežbaju smirivanje deteta koje je udarilo u plač i dreku, svaka učenica dobije na dva dana lutku-robota sa ugrađenim kompjuterskim čipom tako da se lutka „ponaša“ identično kao beba.
Norlandske dadilje se skijaju, jašu, jedre i svemu tome umeju da obučavaju svoje štićenike.Rečju, količina znanja i veština kvalifikovane norlandske dadilje ne može se tek tako prebrojati. Ostaje jedino da nam bude žao što mame ne prolaze takvu obuku nego ostaju jedan na jedan s bebom pa sve uče u hodu.
Uz sve ovo, profesori Norlandskog koledža vode računa da li studentkinje poseduju ono što se ne može naučiti – sposobnost da donose odluke i preuzmu odgovornost, kao i iskrenu ljubav prema deci. Ove dadilje su spremne sve da daju za svoje štićenike.
Jer u porodicama u kojima one rade, roditelji najveći deo vremena nisu prisutni. Oni se bave biznisom pa su zauzeti drugim poslovima. Zato je na dadilji ogromna odgovornost i od njenih ličnih moralnih osobina zavisi hoće li ovi savremeni prinčevi i princeze izrasti u dostojne ljude.
Odabrala i prevela: Vesna Smiljanić Rangelov
https://deti.mail.ru/baby/1-3/kak-gotovyat-supernyan-dlya-sovremennyh-princev-i-/?from=compilation
Izvor: Detinjarije.com