Kina je među prvim zemljama koja je zavisnost od interneta proglasila kliničkim poremećajem. Ispravno zaključivši da su tinejdžeri najugroženiji od te opasne stasti, državne vlasti otvorile su omladinske „popravne kampove“.
Predlažemo vam da bacite pogled na kadrove surove svakodnevice tinejdžerskog pokolenja u Kini.
U kampovima koji malo podsećaju na pionirske, vlada vojnički duh. Časove i drže bivši vojnici. Najstroža disciplina, mnogo fizičkog iscrpljivanja i rutinskih svakodnevnih obaveza – sve to, po mišljenju autora ideje, efikasno odvraća pažnju mladih Kineza od monitora i zavodljivosti interneta.
Obavezni su razgovori sa psihologom i strogo izvršavanje svih zadataka. Za neposlušnost se kažnjava ne samo direktni krivac nego cela grupa. U svrhe razbibrige i zabave, predviđeno je učenje kineskih narodnih igara.
Vlada se s ovim problemom krajnje ozbiljno suočila i planira da otvori ukupno 250 ovakvih kampova. Roditelji u Kini koji više ne mogu da gledaju kako im deca sve slobodno vreme provode za kompjuterom, pokušavaju da zabrane deci da kod kuće po ceo dan bulje u ekrane, ali to ne rešava problem. Lokalni internet-kafei su krcati gejmerima. Zato mnogi roditelji šalju decu na „prevaspitanje“, u šta polažu veliku i poslednju nadu. Samo je mišljenje samih tinejdžera o svemu tome još nedovoljno poznato.
Prema fotografiji se ne bi baš reklo da je tinejdžerka zavisna od interneta radosna što odlazi na prevaspitavanje. Prate je rođaka i budući nastavnik.
Stroga disciplina – kad ti se kaže da stojiš, ima da stojiš.
Instruktori u školskim kampovima su bivša vojna lica.
Na kaznama se ne štedi. Ako je jedan nešto skrivio, kažnjeni su svi.
Obavezno je nošenje uniforme za sve.
Olakšice za devojke nisu predviđene.
Ponekad je polaznicima dozvoljeno da se zabave. Na primer da malo muziciraju.
U kampu Quide Education Center u Pekingu, mladi Kinezi kompjuterski zavisnici, između ostalih predmeta, proučavaju filozofiju Konfucija.
Pošto se kompjuterska zavisnost smatra jednom od manifestacija psihičkog rastrojstva, neki tinejdžeri se leče odgovarajućim medikamentima.
Polaznici kampa uče tradicionalni kineski ples.
Razgovori sa psihologom su obavezan deo programa za tinejdžere koji su zavisni od interneta.
Uslovi podsećaju na vojničke.
Problem zavisnosti od interneta proučavaju kineski medicinski stručnjaci.
U kampu nema raskošnog švedskog stola. Samostalno pripremanje hrane jedan je od načina za povratak na pravi put.
Oni koji završe kurs opraštaju se i rado odlaze kući.
Odabrala i prevela: Vesna Smiljanić Rangelov
Izvor: http://nlo-mir.ru/chelovek/28604-kak-v-kitae-lechat-podrostkov-ot-internetzavisimosti-17-foto.html