Rezultati su pokazali da su deca roditelja koji su dobijali poruke bila na jezičkim testovima dva ili tri meseca ispred dece čiji roditelji nisu dobijali takve poruke.

U Njujork Tajmsu se u oktobru mogao pročitati članak koji govori kako je slanje SMS poruka roditeljima pomoglo deci da savladaju probleme sa jezičkim veštinama.
Kako istraživanja pokazuju da velike razlike u usvajanju jezičkih veština između dece čije su porodice bogate i one čija su primanja manja nastaju u ranom uzrastu, pedagozi su se pozabavili pitanjem na koji način dopreti do takvih roditelja i dati im savet kako da prevaziđu ovakve probleme.
10 koraka do uspešnijeg čitanja ( saveti za roditelje )
Jeftina i delotvorna metoda može biti mobilna tehnologija. Naime, Američki državni biro za ekonomsko istraživanje navodi kako su deca u obdaništu, čiji su roditelji primali SMS poruke sa kratkim savetima o tome kako čitati deci ili im pomagati da izgovaraju slova i reči, postigla bolje rezultate od onih čiji roditelji nisu primali poruke ovog sadržaja.
Tod Rodžers, profesor na univerzitetu Harvard navodi kako je dobro da poruke stižu roditeljima dovoljno rano, da dobiju šansu da blagovremeno urade stvari koje znaju da bi trebalo uraditi ili koje su već planirali da urade.
Autor i autorika studije pratili su 440 porodica čija su deca uključena u obdaništa i čiji roditelji imaju mala primanja. Poruke, koje su stizale polovini porodica tokom osam meseci tri puta nedeljno bile su otprilike ovakve: Dajte detetu knjigu. Pitajte ga o kakvoj je knjizi reč. Dok im čitate, prstom pratite svaku reč. Druga polovina dobijala je svake dve nedelje poruke s informacijama o aktivnostima u vrtiću ili vakcinaciji.
Fizički aktivna deca imaju moćniji mozak
Rezultati su pokazali da su deca roditelja koji su dobijali poruke bila na jezičkim testovima dva ili tri meseca ispred dece čiji roditelji nisu dobijali takve poruke.
80 % roditelja je imalo paket sa neograničenim brojem poruka, tako da je cena programa po detetu bila manja od 1 dolara. Poredeći ovu cijenu sa cenom programa kućnih poseta, koji koštaju više od 10.000 dolara po detetu i koje su vremenski zahtevnije za porodice, Njujork Tajms zaključuje kako je ovakav pristup višestruko plodonosniji.
Prevela i prilagodila: Merima Dervišić
Izvor: Školegijum
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Osam odsto novozaraženih je uzrasta od 10 do 20 godina
- Osam odsto novozaraženih je uzrasta od 10 do 20 godina, što znači da je tu značajan udeo školske dece - rekala je dr Darija Kisić Tepavčević, članica Kriznog štaba...
Štampani udžbenici ne smeju biti ukinuti, poručuju iz škola
Najavu zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića da će Grad za đake od prvog do četvrtog razreda iz prestoničkih osmoletki obezbediti besplatne tablete i digitalne udžbenike i dalje prate brojne nejasnoće,...
Za upis u školu roditelji više ne prikupljaju dokumentaciju
Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić kaže za Tanjug da je poslednjih nekoliko godina procedura upisa dece u školu olakšana, da roditelji više ne moraju da šetaju od šaltera do šaltera...
Dr Tiodorović: Na sednici ćemo razmatrati opciju da u pojedinim gradovima škole pređu na onlajn
Epidemiolog i član medicinskog dela Kriznog štaba doktor Branislav Tiodorović izjavio je danas za Tanjug da popuštanja mera neće biti. Kako kaže, ili će postojeće mere ostati na snazi, ili...
Nema komentara.