Kako su Srbi nekada slavili Uskrs

Skromnost i radost su našim precima bili smisao najvećeg hrišćanskog praznika, koji je poslednjih godina komercijalizovan, a to nam je, kaže Antonić, došlo sa Zapada.

Autor:Mirjana Mitrovic

Jedan od starih vaskršnjih običaja koji je zadržan samo u retkim krajevima Srbije simbolizovao je obred pričešća u domovima naših predaka

- Advertisement -

Slavljenje vaskrsenja Isusa Hrista jedan je od “najčistijih” hrišćanskih praznika kažu etnolozi za portal Ekspres. net i pojašnjavanju kako nema mnogo običaja koji se sprovode na današnji dan kao što je slučaj sa Božićem i ostalim verskim praznicima.

Etnolog Dragomir Antonić objašnjava za portal Ekspres.net da su običaji oko Vaskrsa najređi i da su u narod ušli iz Novog zaveta.

Kako su Srbi nekada slavili Uskrs: Domaćica u ulozi sveštenika

– Nema mnogo vaskršnjih običaja jer je Vaskrs pokretan praznik. Imamo Vrbicu i Lazarevu subotu, a svi oni su simbol jevanđelja. Kada se Vaskrs, kao što je to slučaj ove godine, približi Đurđevdanu, onda se unese i nekoliko običaja vezanih za ovu slavu – umivanje mirisnom vodicom, branje i ukrašavanje cvećem – pojašnjava naš sagovornik.

Da se danas slavi “najhrišćanskiji” praznik ističe i Miloš Matić iz Etnografskog muzeja koji pojašnjava da Vaskrs nije nasledio nijedan kult iz prethodnih religija.

– Slave i Božić su duboko utemeljeni u narodnoj religiji, a Vaskrs kao praznik nije i zato ima najmanju običajnu praksu. Sve se svodi na farbanje jaja i crvenu boju koja je simbol Hristove krvi ili zdravlja i života

Nekada je u našim krajevima postojao zanimljiv običaj poznat kao komka koji je danas, kaže Antonić, jedino zadržan u okolini Pčinje.

- Advertisement -

– U činiju se sipa voda i stavi se vaskršnje crveno jaje i razno bilje, obavezno trava zdravac koja miriše lepše od parfema. Doda se još cveća koje je izraslo onda kada pada praznik, a na prag kuće domaćin stavi sekiru tako da oštrica bude okrenuta prema spolja. Najmlađi ukućani preskaču prag, a verovalo se da što se dalje skoči, žito i pšenica će bolje roditi – priča Antonić.

Naš najpoznatiji etnolog pojašnjava da je simbolika ovog običaja od starina, koji se danas zadržao u nekim mestima Južnog Pomoravlja, predstavljala pričešće.

– Domaćica je dan ranije umesila hleb, a parčence zagrize onaj koji skače preko praga – to je bila nafora. Onda ga jajetom iz činije protrlja po obrazima i čelu da bude rumen i zdrav, pa poprska vodom sa zdravcem i biljem. Znate, nije svako selo imalo sveštenika i crkvu, pa je domaćica preuzimala tu ulogu i kroz ovaj obred pričešćivala članove porodice – priča Antonić.

Skromnost i radost su našim precima bili smisao najvećeg hrišćanskog praznika, koji je poslednjih godina komercijalizovan, a to nam je, kaže Antonić, došlo sa Zapada.

– Ranije se samo čestitao praznik i darivalo jaje, a danas se otišlo mnogo dalje za protestantskom, potrošačkom logikom. Danas se kupuju razni pokloni, izmišlja se svaša, poput uskršnjih zeka koji nemaju simboliku u Vaskrsu – naglašava Antonić.

Nekada se više vodilo računa o religijskim verovanjima i idejama, dok smo danas mnogo više opterećeni praksom, pa otuda i pravi takmičarski duh među našim domaćicama u farbanju i ukrašavanju jaja, pojašnjava Matić.

- Advertisement -

Suština je u skromnosti

– Bitno je pojesti jaje i to je suština, a ne kako je ono ukrašeno. Naravno, to nadmetanje u ukrašavnju ne treba shvatiti kao nešto loše, crkva nema ništa protiv toga, a s druge strane lepo je što ljudi kroz to iskazuju sebe – kaže naš sagovornik iz Etngrafskog muzeja.

– Na sam Vaksrs je postojala praksa da se ukućani prvim ofarbanim jajetom, koje je čuvarkuća, pomažu po obrazima i tako se simbolički duhovna i mistična snaga jajeta prenese na ljude da bi bili zdravi i plodni. Zato običaj koji se i danas sprovodi da se jaje posle Vaskrsa zakopa u mravinjak da bi stoka i usevi umnožili i da bi ih bilo kao mrava – podseća Matić.

Svečani vaskršnji ručak za razliku od božićnog, koji ima mnogo elemenata običajne prakse, nema posebnih pravila.

– Ruča se kod kuće sa porodicom, a sutradan se ide u goste i nose ofarbana jaja. Suština je da se proslavlja vaskrsenje posle smrti i zato je sve mnogo skromnije nego u ostalim praznicima. Inače, preteranost u jelu i piću u našoj kulturi javlja se negde 70-ih i 80-ih godina. Pre toga nije bilo preobimnih proslava, svadbi i slava kao danas. Danas preterujemo u mnogo čemu jer nemamo novca, pa kroz snažne socio-religijske situacije pokazujemo da nismo u krizi i da nismo promenili svoj status u društvu nego da smo ga popravili – tumači Matić.

Izvor: Ekspres

Saznajte više o srpskim običajima za Uskrs.

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img