Kako su stari crtaći stvorili generaciju kulturno pismene dece

Ovi crtani filmovi deci su pružali više od puke zabave. Upoznali su ih sa ključnim referencama opšte kulture, naročito u oblasti literature i muzike. 

Stari crtaći prepuni citata iz klasične umetnosti pružili su deci okvir, polazište za kasnije razumevanje književnosti i muzike…

Generacija koja je odrastala gledajući klasične crtaće poput onih iz produkcije Vorner bradersa zahvaljujući njima stasala je u kulturno pismene ljude, piše autorka Eni Holmkvist za portal Intellectual Take Out.

- Advertisement -

Ovi crtani filmovi deci su pružali više od puke zabave. Upoznali su ih sa ključnim referencama opšte kulture, naročito u oblasti literature i muzike. Iz Duška Dugouška klinci su mogli da saznaju za Stivensonovu priču o Džekilu i Hajdu, da čuju citate i vide scene iz Šekspirovih komada, a teško je naći klasično muzičko delo koje nije korišćeno kao podloga za neki od crtaća iz tog vremena. Svakodnevno slušanje Listovih rapsodija i Šopenovih valcera zauvek je ove melodije urezalo u dečije mozgove.

Stari crtaći prepuni su citata iz klasične umetnosti 

Stari crtaći prepuni citata iz klasične umetnosti pružili su deci okvir, polazište za kasnije razumevanje književnosti i muzike, čak i kada te osnove deca ne bi dobila u školi, smatra ona. Danas, nasuprot tome, crtani filmovi ne usmeravaju decu na otkrivanje kulturnog blaga prethodnih generacija, već su isključivo okrenuti fantaziji ili sadašnjem vremenu. „Ni škole ni crtaći danas ne predaju baklju znanja i kulturne pismenosti. Da li je to jedan od razloga za apatiju i površnost savremene generacije?“ pita se autorka.

Izvor: Detinjarije.com

Crtani filmovi – politika za decu

Ovako crtaći deluju na našu decu

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img