Ako ste planirali sa decom u šoping ovih dana, možda ne bi trebalo da čitate ovaj tekst. Sudeći po novoj studiji, učenje dece konzumerizmu pretvara mališane u sebična, nemoralna stvorenja bez trunčice empatije, u pohlepne i nervozne osobe uništene ljudskosti.
U svojoj novoj knjizi, prihoterapeut Grejem Mjuzik tvrdi da nas društvene promene i sve veća nejednakost, od beba velikih srca pretvaraju u hladne, bezdušne i zle ljude.
5 razloga zbog kojih je moderno roditeljstvo u krizi, po mišljenju britanske dadilje
“Sve je manje empatije i saosećajnosti u međuljudskim odnosima” kaže Mjuzik, koji radi kao psihoterapeutski savetnik za decu i mlade u londonskim klinikama Tejvistok i Portman. “Mnogo je dokaza da brz tempo života i nervoza koju on stvara imaju veliki uticaj na to kako tretiramo druge. Svi dobro znamo o čemu je reč – živimo u nemilosrdnom svetu i da bi se uspelo, treba biti stalno na oprezu i nikad se ne opuštati. Toliki stres iz temelja menja ponašanje, što se loše odražava na našu sreću i dugovečnost. ”
„U svojoj novoj knjizi, prihoterapeut Grejem Mjuzik tvrdi da nas društvene promene i sve veća nejednakost, od beba velikih srca pretvaraju u hladne, bezdušne i zle ljude.“
Istraživanje spovedeno prošle godine na Mičigenskom univerzitetu pokazalo je da je izloženost surovostima u rijaliti programima učinila adolescentne društveno agresivnijim. Svakodnevne zlobne opaske u šou programima kao što su „X Faktor“ i „Ja imam talenat“ pokazuju koliko bezdušni postajemo .
Kako da vaspitam dete da bude pošteno?
Mjuzik poriče tvrdnju da se deca rađaju sebična. On ističe niz ekperimenata na nemačkom Institutu Maks Plank, u kojima je grupa petnaestomesečnih beba stavljena u sobu zajedno sa odraslom osobom koja se pretvarala da joj je potrebna pomoć. “Dokazano je da imamo nagon da pomažemo. Bebe vole da pomažu i čine to iz lične satisfakcije, sve dok ne počnemo da ih za takvo ponašanje nagrađujemo igračkama. Grupa beba koju su nagrađivali igračkama brzo je izgubila zanimanje da pomaže. Deca koja nisu nagrađivana i koja nisu znala da je druga grupa dobila igračke, nastavila je da pomaže sa zadovoljstvom zbog pukog čina pomaganja drugom.”