U SVAKOJ opštini biće formiran savet u kome će sve škole imati dva roditelja predstavnika – saznaju „Novosti“. Oni će biti obučeni o pravima, ali i obavezama koje imaju i na koji način mame i tate predškolaca, osnovaca i srednjoškolaca mogu da doprinesu kvalitetnijem obrazovanju i vaspitanju njihove dece.
Propis koji će biti promenjen da bi se ovo sprovelo je Porodični zakon, kojim će se predvideti oštrije sankcije za roditelje koji ne vrše adekvatno svoju roditeljsku ulogu, dok će se iz oblasti zakona koji regulišu rad prosvete svi akteri nastavnog procesa samo pozvati na primenu postojećih propisa. Ministarstvo prosvete ovaj veliki posao radi u saradnji sa Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvom za rad.
Roditelji će morati da se odazivaju na pozive škole ako njihova deca beže sa časova ili ako se nedolično ponašaju. S druge strane, neće smeti da vrše pritisak na nastavnike, posebno kada se približi kraj godine i kada mnogi opsedaju zbornice moleći za veće ocene.
– Svaki prosvetni radnik zna da u školu najmanje dolaze roditelji koji su najpotrebniji, oni čija su deca autodestruktivna, agresivna, ne dolaze na nastavu ili su možda u zdravstvenom riziku. Sada će se to promeniti – najavljuje za „Novosti“ Dragana Milovanović, posebna savetnica ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. – Osim obaveza, dobiće i mogućnost da se više uključe u život škole, da daju konstruktivne predloge i sugestije. Već postoje škole u kojima su roditelji uključeni i to daje odlične rezultate, ali sada hoćemo da to primenimo na celu Srbiju. Na papiru, roditelji učestvuju u pisanju razvojnog plana škole, ali u praksi to nije tako. U velikom broju škola, jedino što radi savet roditelja je da učestvuje u odabiru destinacija i agencija koje će realizovati ekskurzije i usaglašava se sa izveštajima o radu škole.
O pravima i obavezama savete će informisati nezavisno roditeljsko telo formirano na nivou opština, najavljuje naša sagovornica. Oni će proći posebne obuke, upoznati se sa propisima. U Ministarstvu prosvete će, kaže, jedan zaposleni biti zadužen samo za saradnju sa roditeljima i unapređenje njihovog učešća u životu škole. Planirano je i pokretanje roditeljskog portala.
– Na postojećoj platformi „Dositej“ pokrenućemo portal gde će roditelji pokretati debate, davati mišljenja i predloge, ali i dobijati objašnjenja – kaže Dragana Milovanović.
Ona dodaje i da nova pravila nikako neće biti teret za nastavnike, već naprotiv – pomoći će im. Svi koji rade svoj posao poštujući postojeći Zakon o osnovama sistema obrazovanja i Pravilnik o ocenjivanju nemaju čega da se plaše, dodaje savetnica ministra.
– Nastavnici su ponekad suočeni sa bahatim roditeljima, koji pokušavaju da vrše pritisak. Ima škola koje ne primaju roditelje tokom završne nedelje polugodišta, jer se roditelji tada po pravilu pojavljuju zbog ocena. Lično smatram da je ovo dobra praksa i da bi trebalo da postane pravilo. Roditelji imaju dovoljno vremena tokom školske godine da se blagovremeno interesuju za postignuće deteta i zatraže pomoć i podršku, ukoliko je potrebno.
Ona zaključuje da je jedan od prioriteta Ministarstva da se vrati dostojanstvo nastavničkoj profesiji.
Ocenjivaće se sedam oblasti: program rada škole, nastava i učenje, postignuće učenika, podrška učenicima, etos škole, resursi, kao i rukovođenje, organizacija i obezbeđivanje kvaliteta.
OCENA ZA SVAKU ŠKOLU
MINISTARSTVO prosvete uputilo je ove nedelje zahtev Zavodu za vrednovanje obrazovanja i vaspitanja da napravi upitnik po kome će svaki roditelj moći da oceni školu koju njegovo dete pohađa. Upitnik će biti postavljen na sajt škole, a moći će da se dobije i u štampanoj formi.
I. MIĆEVIĆ
Izvor: Novosti
Super ali u praksi je obicno biranje za savet roditelja unapred izabrano-kao u Tvrdjavi M.S.,,priznanje unapred napisano‚‚.