U četvrtak, 30. oktobra, na Sajmu knjiga, u sali “Slobodan Selenić” održana je tribina pod nazivom “Knjiga za decu u Srbiji danas – roba ili kulturno dobro?”. Učesnici ove tribine bili su Zorana Opačić, Tijana Tropin, Jasminka Petrović i Uroš Petrović, a razgovor je vodio Jovan Ljuštanović. Na pitanje kako se može…

Na pitanje kako se može prepoznati knjiga za decu kao kulturna vrednost, Zorana Opačić je napravila paralelu između izdavaštva nekada, kada nije bilo privatnih izdavačkih kuća, ali se tačno znao odnos između domaćih i prevedenih izdanja, kao i odnos između žanrova, i današnjeg stanja, kada nema toliko izdavača knjiga za decu, a sa druge strane postoji velika ponuda dečjih knjiga isključivo zabavnog karatktera. Postavlja se pitanje da li želimo da nam deca čitaju bilo šta, dodala je Opačić.
Jasminka Petrović je navela da ideje za svoje knjige nekada dobija od izdavača, a nekada piše samoinicijativno, ali se uvek trudi da njene knjige budu primamljive. Pored zanimljivog sadržaja, obavezne su i dobre ilustracije, kao i dobro urađena lektura, naglasila je ona, a njen kolega Uroš Petrović, rekao je da nema iskustva sa narudžbinama, te da sam određuje teme i ritam objavljivnja knjiga.
Tijana Tropin je govorila o prevodima dečje litarature, naglasivši da preovlađuju prevodi sa engleskog jezika, ali da je vrlo malo kvalitetnih. “Ista problematika je u pitanju kada je reč o dečjoj i književnosti za odrasle, samo je stvar zaoštrenija kada se radi o književnosti za decu, jer deca tako usvajaju nenegovan, loš jezik i rogobatne jezičke izraze”, zaključila je Tropin.
Ona je iznela zapažanje da današnje izdavačke kuće idu na sigurno jer ne žele da naiđu na osudu javnosti ili pedagoga i da se deca previše štite što nije dobro, sa čim se složio Uroš Petrović, čija je knjiga “Peti leptir” bila hrabar izdavački potez, dodajući da su se deca danas promenila, da se treba prilagođavati njihovim potrebama. Jasminka Petrović se saglasila da decu treba osluškivati i prema tome pisati i smatra da su njene knjige “Seks za početnike” i “Anoreksija” takođe bili veoma hrabri potezi. Zorana Opačić se založila za to da ne treba pisati utopijska dela za decu, jer svet oko nas nije takav, a i sama deca se već suočavaju sa raznim problemima. Danas se jeftino manipuliše sa poželjnim temama, te se aktuelne teme vrlo često utiskuju u dela na potpuno pogrešan način, istakla je ona.
Učesnici tribine su se na kraju osvrnuli na temu uticaja škole na recepciju knjige kod osnovaca. Opšti zaključak je da sve zavisi od entuzijazma pojedinaca zaposlenih u obrazovnim ustanovama i države koja ima vodeću ulogu.
Izvor: Beogradski sajam knjiga
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KNJIGE
Desanka Maksimović: Milosrdna zima
Brodila je jednog decembarskog dana Zima na svojoj velikoj oblačnoj lađi i posmatrala šta se na zemlji radi. Spuštala se prvo do iznad planina, pa onda sve niže, skoro do...
“Navrh dima iz dimnjaka” – Zbirka poezije Duška Domanovića u izdanju Pčelice
Duško Domanović rođen je u Adranima kod Кraljeva 1979. godine. Diplomirao na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Objavio knjige pesama Nedelja popodne, Veći od života (Bukovski ovo...
Novogodišnji knjigopaketići „Кreativnog centra“ s popustom i do 60%
Izdavačka kuća „Kreativni centar“ pripremila je posebnu ponudu novogodišnjih knjigopaketića za različite uzraste! Novogodišnji knjigopaketići s popustom i do 60% čekaju vas u knjižarama „Кreativnog centra“ (Makedonska 30 u centru...
Ljubimci pomažu deci da izgrade samopouzdanje
Svima nama je povremeno potreban jedan mali, žuti pas, da zamaše repom i podseti nas na to da imamo moć da menjamo i sebe i svet oko sebe Mali pas...
2 komentara