Knjige o Hariju Poteru decu čine manje sklonom da olako sude o drugima

Nakon nedavno sprovedenog istraživanja italijanskih naučnika zaključeno je da je svet čarobnjaka s ožiljkom univerzum koji svi moramo da doživimo. Evo zbog čega je tako… Istraživanje na čijem se čelu našao Loris Vecali s Univerziteta u Modeni podrazumevalo je analizu rezultata triju odvojenih studija, a zaključak koji je izveo je jednostavan: zaljubljivanje u romane o […]

Nakon nedavno sprovedenog istraživanja italijanskih naučnika zaključeno je da je svet čarobnjaka s ožiljkom univerzum koji svi moramo da doživimo. Evo zbog čega je tako…

Istraživanje na čijem se čelu našao Loris Vecali s Univerziteta u Modeni podrazumevalo je analizu rezultata triju odvojenih studija, a zaključak koji je izveo je jednostavan: zaljubljivanje u romane o Hariju Poteru nas čini manje sklonima da sudimo o drugima olako.

Ukoliko su Hari, Hogvorts, Hogsmid, časovi odbrane protiv mračnih veština i misterioznost Severusa Snejpa uspeli da vas opčine, velika je verovatnoća da nećete imati predrasude.

Jedna od analiziranih studija je istraživanje sprovedeno u 34 osnovne škole, gde su mališani podeljeni u dve grupe. Jednom nedeljno, tokom šest sedmica, ove grupe su se sastajale kako bi čitale odlomke iz romana o Hariju Poteru – jedna grupa čitala bi delove  koji se tiču predrasuda (recimo, odlomke iz „Harija Potera i Dvorane tajni“ koji se odnose na Melfojevo nazivanje Hermionom blatokrvnom), dok je druga uživala u neutralnim epizodama (kupovina čarobnog štapića i sl.).

Na kraju istraživanja, utvrđeno je da su oni đaci koji su ranije diskriminisali svoje vršnjake stranog porekla promenili svoje stavove nakon čitanja o diskriminaciji u svetu Harija Potera. S druge strani, učenici koji su čitali samo neutralne delove nisu počeli da razmišljaju drugačije i nastavili su da veruju u stereotipe.

Nakon nedavno sprovedenog istraživanja italijanskih naučnika zaključeno je da je svet čarobnjaka s ožiljkom univerzum koji svi moramo da doživimo. Evo zbog čega je tako…

Pored toga, u Vecalijevom istraživanju analizirani su rezultati studije sprovedene u italijanskim srednjim školama, gde vlada visok stepen diskriminacije učenika homoseksualnog opredeljenja, kao i jedne studije koja je u Engleskoj sprovedena među studentima, a odnosi se na diskriminaciju izbeglica.

Ovaj deo istraživanja pokazao je da kod starije populacije nije lako promeniti diskriminatorski stav – najverovatnije zato što je odraslima teško da se identifikuju s likom Harija. Ipak, nije im se dopao ni lik Voldemora. Kako je Vecali objasnio, „ljudi grade stavove ne samo u skladu s pozitivnim relevantnim osobama nego i distanciranjem od negativnih relevantnih osoba“.

Naravno, na to kako ćemo razmišljati o manjinskim grupama utiču i vaspitanje, sredina i mediji, ali je ovo istraživanje potvrdilo rezultate brojnih studija po kojima uživanje u književnosti u detinjstvu može imati pozitivan uticaj na razvoj socijalnih veština i ličnosti.

„Knjige poput onih o Hariju Poteru mogu biti od velike pomoći nastavnicima i roditeljima u učenju o toleranciji“, zaključio je Vecali.

* Vecalijeva studija objavljena je u magazinu Journal of Applied Social Psychology.

 

Izvor: Nacionalna geografija

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Da li je u redu da čitate poruke svoje dece?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan „da“ ili „ne“. Starost, okolnosti i drugi faktori značajno utiču na donošenje ove odluke.

Plata za „baka servis“ – da li je to dobar način da se pomogne roditeljima?

U Švedskoj je donet Zakon prema kom će roditelji moći da deo svog plaćenog odsustva sa posla zbog deteta prenesu na drugo lice, čime bi bake i deke mogli da dobiju "platu" za čuvanje unuka

Nađite još 16 sati u danu da se izglačate i ne strašite svijet tim vašim potrebama, draga gospođo

Nisi baš najbolje društvo socijalnim radnicama. Tvoj bivši muž je stigao na vrijeme. Divanio je. Nije ni ljut ni ogorčen nije uplašen... Ne treperi kao ti.

Dopis Ministarstva školama koje su štrajkovale: „Zabranjeno je obaveštavati roditelje da deca ne dolaze u školu i pozivati ih na proteste“

Ministarstvo prosvete uputilo je Dopis direktorima srednjih i osnovnih škola u Srbiji, a u vezi sa obustavom rada do koje je, prema rečima ministarke, došlo u oko 35% škola u Srbiji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img