Ko ne vakciniše decu, gubi roditeljski dodatak

Naime, da bi roditelji od države dobijali roditeljski dodatak, kom su se mnogi obradovali, potrebno je da, između ostalog, budu ispunjeni i sledeći uslovi:

Novi Zakon o finansijskoj podršci porodici s decom stupio je na snagu 1. jula. Iako je doneo mnoge pozitivne promene, u njemu postoje rešenja koja su izazvala negodovanje kod jednog dela javnosti.

Na meti kritika našao se i stav koji propisuje da, ukoliko u toku isplate prava na roditeljski dodatak, koji se vrši u mesečnim ratama, dođe do razvoda braka ili prestanka bračne zajednice, obustavlja se dalja isplata prava do odluke ministarstva nadležnog za socijalna pitanja. Pitanje je samo koliko će se ta odluka čekati, a samim tim i isplata dodatka. Naime, da bi roditelji od države dobijali roditeljski dodatak, kom su se mnogi obradovali, potrebno je da, između ostalog, budu ispunjeni i sledeći uslovi:

- Advertisement -

Ovi uslovi izazvali su brojne reakcije, koje možda najbolje ilustruje jedan komentar na internetu: „Roditeljski dodatak ne crpi svoju svrhu u nagrađivanju roditelja za to što dobro obavljaju svoje roditeljske dužnosti, već treba da štiti decu od ekonomske ugroženosti. Tačnije, on treba da pomogne roditeljima da deci bar pruže osnovne uslove za život, a ovako ispada da nevakcinisana i neobrazovana deca nemaju potrebu da jedu i budu obučena.“

Možda je najveća kritika zakona usledila zbog nepravde prema mamama sa visokim primanjima. Naime, do sada je na ime mesečne naknade za porodiljsko ili odsustvo radi nege deteta mogao da bude isplaćen iznos u visini od najviše pet prosečnih plata, bez obzira na to što su primanja nekih majki bila i veća od tog iznosa. Sada će ta suma biti još niža. Novi zakon propisuje da će porodilja prilikom odsustva moći da primi mesečnu naknadu u visini od maksimalno tri prosečne plate, što je oko 150.000 dinara. A to znači da žena koja je uspešna, koja se izborila za svoje radno mesto i platu u visini, na primer, 200.000 dinara, tokom porodiljskog bolovanja dobijaće oko 50.000 mesečno manju platu. Ispada da se sada ona kažnjava smanjenjem plate zato što je rodila dete, iako je sve vreme plaćanjem većih poreza doprinela državnom budžetu.

Bez obzira na obrazloženje resornog ministarstva da je glavni motiv ove odluke bio da se smanje zloupotrebe, ostaje i dalje činjenica da je zapravo samo učinjena velika nepravda prema mamama koje dobro zarađuju.

Ćutale smo jer nas je stid zbog drugih žena

Tatjana Živanović je ekonomista po struci i majka dve devojčice – jedne od tri godine, a druge od pet meseci. Trenutno je na porodiljskom bolovanju i mera o smanjenoj maksimalnoj naknadi za porodilje, koju propisuje novi zakon, pogodila je i nju.

– Ćutale smo jer nas je bio stid zbog onih trudnica i majki čije su plate manje od proseka u Srbiji. Ali trebalo bi da se čuje da je velika nepravda učinjena svim ženama koje zarađuju više od 150.000 dinara. Na moj pun iznos zarade obračunavani su i porezi i doprinosi i zato ne vidim nijedan razlog zašto je morala da se limitira naknada – istakla je Tatjana u izjavi za „Blic“.

- Advertisement -

Biljana Stefanović

Izvor: Žena.blic.rs

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img