To znači da bi mogao da se razvije test krvi koji će pokazati koje majke imaju veći rizik da rode dete sa poremećajem iz autističnog spektra.

Foto: Freepik
U periodu od dve do pet godina nakon porođaja, majke dece sa poremećajem iz autističnog spektra imaju značajno drugačije nivoe metabolita u krvi nego majke dece sa uobičajenim razvojem.
Ovo su rezultati nedavno objavljenog istraživanja u časopisu BMC Pediatrics, koje je sproveo multidisciplinarci tim sa Rensler politehničkog intituta, Državnog univerziteta Arizona i Mejo klinike.
Naučnici su analizirali uzorke krvi 30 majki dece sa poremećajem iz autističnog spektra i 29 majki dece sa uobičajnim razvojem. U trenutku analize, deca svih majki bila su uzrasta između dve i pet godina. Tim je pronašao razlike u nivoima nekoliko metabolita između ove dve grupe majki. Sada naučnike zanima da li ista razlika postoji i nivoima metabolita tokom trudnoće, što bi značilo da može postojati uzročno posledična veza.
Mnoge varijacije bile su povezane sa niskim nivoima folata, vitamina B12 i karnitinskih konjugata
Podrobnija analiza je pokazala da se ove razlike mogu grupisati u pet podgrupa prema srodnosti metabolita. Mnoge varijacije bile su povezane sa niskim nivoima folata, vitamina B12 i karnitinskih konjugata. Karnitin može da se stvara u telu i može se uneti iz namirnica kao što su svinjsko i goveđe meso, ali viši nivoi karnitina nisu pronađeni kod majki koje jedu više mesa. Autori studije smatraju da ove razlike više zavise od načina na koji se karnitin metaboliše u telima majki. Kod majki autistične dece primećeni su niži nivoi više metabolita zavisnih od karnitina, pa se preporučuje da se ubuduće veći značaj pridaje ovom metabolitu.
Pristup ovog tima naučnika pokazao je visoku preciznost u predviđanju, na osnovu analize uzorka krvi, kojoj grupi koja majka pripada, što znači da bi mogao da se razvije test krvi koji će pokazati koje majke imaju veći rizik da rode dete sa poremećajem iz autističnog spektra.
Trenutno, ovaj tim sprovodi novu studiju analizirajući uzorke krvi uzete tokom trudnoće, da bi utvrdio jesu li ove razlike prisutne i tokom drugog stanja.
Izvor: Science Daily / Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Direktorka “Batuta”: Roditelj ne može da odbije vakcinaciju, kazne i do 150.000 dinara
Navela je da je u 2021. svega 74,8 odsto dece do dve godine vakcinisano tom vakcinom, a drugom dozom 85,8 odsto. Jovanović je za "Politiku" rekla da je od kraja...
Male boginje mogu biti fatalne po dete – kako prepoznati prve simptome
Zbog potvrđenih prvih slučajeva malih boginja, Zavod za javno zdravlje Požarevac prijavio je epidemiju u Smederevu, a Institut Batut pooštrio mere nadzora. Stručnjaci upozoravaju da će broj zaraženih u Srbiji...
Potvrđena četiri slučaja malih boginja u Srbiji
Institut za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut” objavio je danas da je u referentnoj laboratoriji za morbile Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak” potvrđeno prisustvo morbila kod četiri...
U Novom Sadu rekordno nizak obuhvat MMR vakcinom: Stručnjaci zabrinuti, antivakseri na sudu
Obuhvat vakcinacije dece protiv morbila, zaušaka i rubeole (MMR vakcinom) prošle godine je u Novom Sadu dostigao poražavajuće, rekordno niski i nikada gori nivo za populaciju - samo 24 odsto....
Nema komentara.