Jesen je vreme za dodelu književnih nagrada, i nedavno su stvaraocima za decu uručene nagrade Neven i Dositejevo pero za 2014. godinu. Na ovogodišnjem 19. konkursu za Nagradu dečje kritike knjiga LOVAC NA MASLAČKE Vesne Aleksić u izdanju Kreativnog centra osvojila je drugu nagradu i postala dobitnik Dositejevog pera za…

Jesen je vreme za dodelu književnih nagrada, i nedavno su stvaraocima za decu uručene nagrade Neven i Dositejevo pero za 2014. godinu.
Na ovogodišnjem 19. konkursu za Nagradu dečje kritike knjiga LOVAC NA MASLAČKE Vesne Aleksić u izdanju Kreativnog centra osvojila je drugu nagradu i postala dobitnik Dositejevog pera za 2014. godinu u kategoriji knjiga za stariji uzrast.
Konkurs za Nagradu dečje kritike Dositejevo pero ustanovili su 1997. godine Sekretarijat za kulturu grada Beograda, biblioteka Dositej Obradović i organizacija Prijatelji dece opštine Voždovac prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima deteta. Ove godine prispelo je 38 naslova iz produkcije za 2014. godinu, 18 naslova za mlađi (7–11 godina) i 20 naslova za stariji uzrast (12–15 godina). U dečjem žiriju bilo je 100 učenika beogradskih osnovnih škola sa opština Zemun i Voždovac.
Nagrada je dodeljena 7. oktobra 2015. godine u Udruženju književnika Srbije u Beogradu.
Organizacija Prijatelji dece Srbije dodelila je 8. oktobra 2015. dve nagrade Neven za 2014. godinu izdanjima Kreativnog centra:
– Ivani Lukić za knjigu IGRA ODRASTANJA kao najboljem delu iz oblasti popularne nauke
– Dušanu Pavliću za knjigu STILSKE IGRE kao najboljem delu iz oblasti ilustracije
Ovo je treća godina zaredom da dva izdanja Kreativnog centra osvoje ove prestižne nagrade.
O nagradi iz oblasti popularne nauke odlučivao je žiri u sastavu: Mila Stanojević-Bajford, Tijana Tropin, Vladimir Andrić i Vladimir Jelenković, predsednik žirija.
Obrazloženje žirija: „Na odluku žirija presudno je uticala univerzalna vrednost ove knjige, upućene prevashodno adolescentima koji u periodu odrastanja i na trnovitom putu sazrevanja vape za pravim odgovorima na, za njih veoma osetljiva i važna pitanja, za dobro promišljenim savetima, ohrabrenjima i pravim putokazima u donošenju bitnih životnih odluka. Iako posvećena izuzetno ozbiljnim i za mlade ljude najvažnijim temama – fizičkom izgledu, emotivnom životu, odnosu prema roditeljima, društvu, prijateljima, školi, zabavi i, konačno, prema životnim odlukama o tome „čemu se posvetiti i šta raditi u svom životu“, Igra odrastanja je izuzetno zabavna i duhovita knjiga. U formi kompjuterske igre, pisana savremenim jezikom, bliskom generaciji koja odrasta uz bežične komunikacije, internet, društvene mreže, pametne telefone, tablet računare i druge gedžete novog tehnološkog doba, nenametljivo, ali veoma mudro i promišljeno, uz mnoštvo izazova, zapleta i prepreka, navodi mladog čitaoca na stalno razmišljanje, planiranje i preispitivanje. Sve u svemu, izuzetno štivo za uspešno savladavanje, kako sama autorka to zapisuje, „drevne igrice ODRASTANjA koja se dobija u paketu uz ŽIVOT i svako je mora odigrati bar jednom u životu”.
O nagradi iz oblasti ilustracije odlučivao je žiri u sastavu: Vesna Moravić-Balkanski, Ludvik Vincent Gadomski i Boris Kuzmanović, predsednik žirija.
Obrazloženje žirija: „ Izvanrednoj epopeji odnosa gavrana i lisice prvo nas mami atraktivna korica, tehnički i likovno briljantno izvedena. Iako možete naslutiti šta se krije među koricama ove sjajne knjige, prava magija započinje i nadilazi sfere realnog već na prvim stranicama. Dva eminentna maga svoga zanata (literarnog i ilustracijskog) su rešila da nas opčine…u tome su i uspeli.
Virtuoznost ilustracija Dušana Pavlića uobličava sadržaj knjige na beskrajno zabavan način uz koju se uči, smeje, zabavlja, inspiriše i razmišlja. Strukturalnu formu teksta koja zahteva repeticiju likova i događaja, koja se na prvi literarni utisak čini samodovoljnom, Dušan sa lakoćom nadograđuje svojim crtačkim umećem. Dopadljivi, vešti, raznovrsni, zabavni, topli crteži još jednom pokazuju velikog znalca i već osvedočenog jednog od najboljih srpskih ilustratora Dušana Pavlića. Ilustratora koji se uz „Stilske igre“ i sam igrao sa stilom crteža. Savremeno tumačenje basne kao glavnog motiva sadržaja knjige obogaćuju upliv i preplitanja savremene, klasične, ekspresivne, sugestivne, ali uvek sveže i aktuelne ilustratorske forme. Nagrada „Neven“ još jednom je potvrdila svoju ulogu u prepoznavanju najboljih umetnika, a sa ilustracijama Dušana Pavlića krug nagrađenih postaje još bogatiji i vredniji. Dušanovim crtačkim igrama ne želimo odmor, već nova iznenađenja. Sam je kriv…tako nas je navikao.”
Tradicionalna nagrada Neven dodeljuje se u organizaciji Prijatelja dece Srbije, pod pokroviteljstvom Ministarstva rada i socijalne politike i Ministarstva kulture, od 1955. godine.
To je najstarija i najznačajnija nagrada u oblasti kulture za decu, koja ove godine proslavlja šezdeseti rođendan.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: STVARAOCI ZA DECU
Slikarka zima – Desanka Maksimović
Desanka Maksimović (1898–1993) bila je srpska pesnikinja, profesorka književnosti i članica Srpske akademije nauka i umetnosti. Objavila je oko pedeset knjiga poezije, pesama i proze za decu i omladinu, pripovedačke,...
Naoružajte se maštom i dobro došli u BITKU ZA BAJKE!
Sa ciljem okupljanja porodice i vraćanja bajki na tron detinjstva – pisac Uroš Petrović i Pino toys pokrenuli su misiju - BITKA ZA BAJKE! (https://pino-toys.rs/bitka-za-bajke-je-pocela-hajde-da-je-dobijemo-zajedno) Ona okuplja sve nas koji...
Svet bi bio veseliji i mudriji da odrasli ne ostavljaju maštu zaturenu u nekoj fioci detinjstva
Naša čitalačka publika uvek s radošću iščekuje nova izdanja poznate spisateljice Jasminke Petrović. Zahvaljujući nepretencioznom stilu, koji je blizak deci i mladima, obilju humora i posebnoj toplini kojom zrače njene...
Vladimir Andrić: Duško Radović mi je davao slobodu i sviđalo mu se to što sam pisao
Pisac i reditelj Vladimir Andrić (1944) ovogodišnji je laureat nagrade Mali princ Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, koja se tradicionalno dodeljuje za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za...
Nema komentara.