Kroz posete košnicama, mališani vrtića „Poletarac“ uče kako pčele prave med

Na ovaj način vaspitač ohrabruje decu i pruža im priliku da neke životne stvari, koje će im možda jednoga dana koristiti, sami razumeju i shvate.

Čačak – Kako pčele prave med? pitanje je koje je mališane srednje grupe vrtića „Poletarac“, najviše zanimalo prilikom posete domaćinstvu Milojević iz Gornje Gorevnice, koje se bavi pčelarstvom.

Vaspitačice iz ovog vrtića Snežana Ković i Jelena Šušnjar, već mesec dana razgovaraju sa mališanima iz svoje grupe na temu „Kako pčele prave med“, a sve u okviru projekta „Vrtići bez granica“.

- Advertisement -

„Cilj je da kroz projektno učenje vaspitači i deca zajedno istražuju određene teme, teme koje decu najviše interesuju“, objašnjava Ković.

Prema njenim rečima, na ovaj način vaspitač ohrabruje decu i pruža im priliku da neke životne stvari, koje će im možda jednoga dana koristiti, sami razumeju i shvate.kosnice pcele

Ković dodaje da je neophodna saradnja sa lokalnom zajednicom, odnosno stručnjacima iz oblasti u kojoj se istražuje
projektno pitanje, u ovom slučaju „Kako pčele prave med?“

„Deca su prilikom posete jednom proizvođaču meda iz Gornje Gorevnice, mogla da na praktičan način vide, ali i detaljnije čuju kako funkcioniše zajednica pčela, kako se cedi med, pravi saće, kako izgleda oprema koju koriste pčelari“, objašnjava Šušnjar.

Šušnjar dodaje da su mališani, kroz razgovor i igru na ovu temu, pokazali vekoliko interesovanje i želju da istražuju dalje.

Ona ističe da su ovi četvorogišnjaci, od septembra do danas bili veoma kreativni, tako što su iskazali spremnost za još neke teme, koje su im kroz teoriju, ali i praksu objašnjene, ali i pokazane, poput „Kako urediti našu sobu“, „Kako napraviti himnu grupe“, „Zašto pas maše repom“, „Zašto se kiti baš jelka“, „Kako napravimo lutkarsku pozornicu“.

- Advertisement -

projektna nastava u prirodiMališani, na kraju projekta, sve što su naučili pokazuju roditeljima, ali i svojim drugarima.

Direktorka Predškolske ustanove „Moje detinjstvo“ Suzana Simeunović, smatra da je deci boravak u vrtiću sada zanimljiviji i da im se pruža mogućnost da istraže ono što ih najviše interesuje.

„Na ovaj način smo pokazali da se svaka fizika i hemija mogu približiti deci, i da su svi aspekti života, njihovom uzrastu pristupačni“, rekla je Simeunović.

Projektno učenje se delom realizuje i u vrtiću Mali kapetan, kao i u vrtiću u Zablaću.

Izvor: Glas zapadne Srbije

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img